Kritik Altyapı Güvenliği

Bankacıların kabusu artık ekonomik kriz değil, siber saldırılar!

Dijital dünyanın getirdiği yeni tehditler ve siber alanda gerçekleşen suçların artışı bankacılık sektöründe risk algısını büük ölçüde değiştirmeye başladı.

PwC tarafından 627 bankacıyla gerçekleştirilen ‘The Banking Banana’ araştırması finans sektörünün tehdit algılamasında siber risklerin üst sıralara yükseldiğini gösterdi. Araştırmanın sonuçlarına göre İngiliz ve Amerikalı bankacılar siber saldırılardan en fazla korkan kesimin başında geliyor.

Siber saldırılardaki artış, son yıllarda bankaları hedef alan suç oranlarının artmasına yol açtığı öne sürülen araştırma küresel olarak bankacıların en çok çekindiği ikinci gelişmenin finansal suçlar olduğunu ortaya çıkardı.

İLGİLİ HABER >> BANKALAR GÜVENLİK SORUNLARINI GÖRMEZDEN GELİYOR

Bir bankanın karşı karşıya kaldığı siber saldırı sonucunda belirsiz bir süre işlevsiz kalabileceğini belirten finans danışmanları bit-coin gibi dijital para birimlerinin çıkmasının banka sistemlerini saldırıya daha açık hale getirdiğine işaret etti.

Geçtiğimiz yıl JP Morgan’dan 83 milyon müşterinin bilgisinin çalınması, bu yıl ise HSBC müşterilerini etkileyen güvenlik açığının istismar edilmesi bankacıların bu endişelerinin yersiz olmadığını gösteren örnekler arasında yer alıyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu