Sektörel

Bankalar güvenlik sorunlarını görmezden geliyor

Rusya merkezli güvenlik şirketi Kaspersky Labs, bankaların yüzde 33’nün online işlemlerde müşterilerine güvenli bağlantı sağlamadığını açıkladı.

Güvenlik şirketi, online bankacılık işlemleri yapan müşterilerin bilgilerinin çalınması riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

Bankaların üçte biri, online güvenlikte geri kalırken yüzde 62’sinin müşterilerin işlemlerin daha çok online kanallardan yaptıklarının farkında olduğunu belirtti. Ayrıca bankaların yüzde 50’si online sahtekarlığın yükselişte olduğu kaydetti.

İLGİLİ HABER >> SANAL KORSANLIĞIN FATURASINI YEREL BANKALAR ÖDÜYOR

Müşterilerine güvenlikli bağlantı sağlayan bankaların yüzde 53’ü, iki adımlı doğrulama sistemini uygularken yüzde 50’si de anlık güvenlik doğrulama sistemini takip ediyor.

Şirketin araştırmasına katılan bankaların yüzde 48’si, güvenlik riskini sadece geçiştirdiklerini, riski tamamen kaldıramadıklarını söyledi. Ayrıca yüzde 29’u da online sahtekarlık sorunlarını çözmenin, bu tip olayların engellemekten daha ucuza geldiğini belirtti.

İLGİLİ HABER >> İNGİLİZ MERKEZ BANKASI HACKER İSTİHDAM EDİYOR

Şirketin İngiltere ve İrlanda operasyonlarından sorumlu Kirill Slavin, “Araştırma, bankaların ve finansal kurumların online sahtekarlıkla mücadele etmekte zorlandığını gösteriyor. Araştırmaya katılanların şirketlerin yüzde 38’i online bir işlemin sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu bilemediklerini söyledi” diye konuştu.

İngiltere’de yapılan bir araştırma, genç müşterilerin hesap açacakları bankayı online güvenliği dikkate alarak seçtiklerini ayrıca bu güvenlik için DNA örneği vermeye bile hazır olduklarını ortaya koymuştu.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu