Kritik Altyapı Güvenliği

Fidye grubundan kritik altyapı saldırısı: Elektirik yönetim sistemlerini hedef aldılar!

Fidye grubundan kritik alt yapı saldırısı: Elektirik yönetim sistemlerini hedef aldılar!Rusya yanlısı Conti fidye yazılım grubunun son kurbanı yerel elektrik yönetim sistemleri oldu.

Conti’nin Kosta Rika üzerinde başlattığı geniş kapsamlı ransomware saldırısı kapsamını genişleterek Kartaca’da elektrik idaresinin yönetim sistemlerini felç etti. 

Yaklaşık 160 bin kişinin yaşadığı şehirde elektrik hizmeti sağlayıcısı Junta Administrativa del Servicio Eléctrico de Cartago (JASEC), Facebook’ta tüm idari sistemlerinin şifrelendiğini açıklayan birkaç bildirim yayınladı.

Fidye yazılım grubu Conti’den Rusya karşıtlarına saldırı tehdidi

Genel Müdür Luis Solano yaptığı açıklamada, geçtiğimiz cumartesi günü başlayan saldırının kuruluşun web sitesini, e-postasını ve veri toplama sistemlerinin yönetiminde kullanılan sunucuları şifrelediğini söyledi. 

JASEC, CONTI FİDYE YAZILIMININ KURBAN LİSTESİNDE

Müşteri verilerinin Conti operatörleri tarafından ayıklanıp ayıklanmadığını belirlemek için uzmanlar işe alındı. Fidye yazılımı grubu, müşterilerin elektrik ve internet faturalarını ödemeye yönelik sistemleri felç etti. JASEC, durum çözülene kadar tüm fatura ödemelerini askıya aldı. Solano, “Tüm müşterilerimize elektrik ve internet hizmetlerinin normal şekilde çalıştığını söylemek isteriz” dedi.  

Görev süresi dolan Cumhurbaşkanı Carlos Alvarado Quesada ise geçen hafta yaptığı konuşmada, çeşitli devlet kurumlarına yönelik yapılan Conti fidye yazılımı saldırısını “geçiş durumundaki ülkenin istikrarını tehdit etme” girişimi olarak nitelendirdi.” Ülke, 4 Nisan’da yeni bir cumhurbaşkanını (eski Dünya Bankası yetkilisi Rodrigo Chaves) seçmişti. 

FİDYEYİ ÖDEMEYECEĞİZ

Quesada, kimilerince 10 milyon dolar olduğu söylenen fidyeyi ödemeyeceklerini de sözlerine ekledi.

Başta Maliye Bakanlığı olmak üzere birçok devlet kuruluşu Conti’nin kurbanlar listesine eklenmişti. Maliye Bakanı Elian Villegas Reuters’e yaptığı açıklamada grubun “hassas” olarak kabul edilen ve vergi mükellefi bilgilerinin yer aldığı arşivin ihlal ettiğini açıklamıştı.

Bir ihracatçı birliği, dördüncü güne giren kesintilerden kaynaklanan darboğazlar nedeniyle çarşamba günü 200 milyon doların kaybedildiğini tahmin ediyor.

Maliye Bakanlığı, vatandaşları kimlik avı mesajlarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. İş dünyası liderleri Associated Press’e finansal ve kişisel bilgilerin çalınmasından, basına sızmasından veya hükümet yetkililerine gönderilmesinden endişe duyduklarını söyledi.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu