Kritik Altyapı Güvenliği

Komşuya kritik alt yapı saldırısı: Yunan gaz devi fidye çetesinin hedefinde!

Komşuya krititik alt yapı saldırısı: Yunan gaz devi fidye çetesinin hedefinde!Yunanistan’ın doğalgaz iletim şirketi, fidye yazılımı saldırısına uğradıklarını açıkladı.

İletim sistemlerine ek olarak Yunanistan’ın gaz dağıtım şebekelerini de yöneten DESFA, yaşanan saldırı nedeniyle veri sızıntısı yaşadıklarını kabul etti.

DESFA yönetiminin Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Siber tehdit aktörlerinin ağlarına sızmaya çalıştıkları ancak IT ekiplerinin hızlıca bu olaya müdahale ettikleri” ifade edildi.

Olaya müdahale edilse de bazı dosya ve verilerin sızdırıldığı açıklandı.

Olayın ardından müşterilerini korumak ve operasyonlarını normal bir biçimde devam ettirmek için birçok çevrim içi servisini kapatan şirket, dikkatli bir biçimde restorasyon çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Söz konusu sızıntının gaz tedarikini etkilemeyeceğini belirten şirket, işleyişin doğal hâliyle devam edeceğini ifade etti.

Colonial Pipeline saldırısı hakkında bilmeniz gereken 5 şey

Yaşanan saldırının ardından kolluk kuvvetleri, Savunma Bakanlığı ve Enerji ve Çevre Bakanlığı ile çalıştıklarını açıklayan DESFA, yaşanabilecek olası zararları asgariye etmek için çalışmalar yapıldığını aktardı.

Ayrıca siber tehdit aktörleriyle iletişime geçmeyi reddeden şirket, fidye ödemeyeceklerini belirtti.

SALDIRIYI RAGNAR LOCKER ÇETESİ GERÇEKLEŞTİRDİ

DESFA’nın saldırıyı kabul etmesinden önce geçtiğimiz Cuma günü Ragnar Locker adlı fidye yazılımı çetesi, sızıntı sitelerinde DESFA’ya ait bazı verileri yayımlamıştı.

Ragnar Locker, operasyonlarına iki yıl önce başlasa da geçtiğimiz yıl birçok yüksek profilli saldırının altına imzasını atmıştı.

Geçtiğimiz yıllara oranla saldırı sayıları azalmış olsa da FBI raporlarına göre Ragnar Locker, Ocak 2022 itibariyle ABD’deki 52 kritik altyapı tesisine saldırdı.

Sızdırdıkları verilerin küçük bir bölümünü sızıntı sitelerinde yayımlayan çete, DESFA’nın sistemlerine birden fazla güvenlik zafiyeti bulduklarını ve buldukları zafiyetleri şirketle paylaştıklarını ama şirketten herhangi bir cevap alamadıklarını belirtti.

Çete ayrıca fidye taleplerinin karşılanmaması durumunda şirkete ait tüm verileri yayımlayacaklarını açıkladı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu