Kritik Altyapı Güvenliği

Denizcilik yazılımı şirketi fidye saldırısına uğradı: 1000 gemi etkilendi

Denizcilik yazılımı şirketi fidye saldırısına uğradı: 1.000 gemi etkilendiBaşlıca denizcilik yazılımı tedarikçilerinden biri olan Norveç merkezli DNV, fidye yazılımı saldırısına uğradı. Küresel pazar payının yüzde 21’ine sahip olan şirkete yönelik saldırıdan yaklaşık 1.000 gemi etkilendi.

Gemilerin yaşam döngüsü boyunca tasarım, mühendislik, risk değerlendirmesi, gemi yönetimi ve çeşitli çözümlerle hizmetler sunan şirket DNV GL’ye 7 Ocak günü fidye yazılımı saldırısı gerçekleşti.

Şirketin ShipManager adlı yazılım sistemine bağlı BT sunucularının etkilendiği saldırıdan yaklaşık 1.000 gemi etkilendi.

ShipManager adlı yazılım ise teknik yönetim, tedarik, tekne bütünlüğü yönetimi, QHSE, mürettebat ve iş zekâsını kapsayan modüler bir filo yönetim sistemi olarak biliniyor. 

DNV’ye göre, 300 müşteriye ait 7000’den fazla gemi, ShipManager ve Navigator çözümlerini kullanıyor.

ŞİRKET SİBER SALDIRIYI DOĞRULADI

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, “DNV, ShipManager yazılımının 7 Ocak Cumartesi akşamı bir fidye yazılımı siber saldırısına maruz kaldığını doğrulamaktadır. Uzmanlar, olayla ilgili olarak ShipManager’ın BT sunucularını kapatmıştır. Tüm kullanıcılar ShipManager yazılımının gemideki çevrimdışı işlevlerini kullanmaya devam edebilir.” ifadeleri yer aldı.

LockBit fidye çetesi Lizbon limanının internet sitesini çökertti

DNV, başka herhangi bir yazılımının veya verisinin saldırıdan etkilendiğine dair bir gösterge olmadığını bildirdi.

Küresel Pazar payının yüzde 21’ine sahip olan denizcilik yazılımı tedarikçisi, küresel IT ortaklarıyla birlikte hadise hakkında soruşturma başlatırken Norveç makamları da konuyla ilgili bilgilendirildi. 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu