Kritik Altyapı Güvenliği

Rus hackerlar Hollandalı doğalgaz terminalini hedef aldı

Rus hackerlar Hollandalı doğalgaz terminalini hedef aldıRusya’nın Ukrayna’yı hedef almasıyla baş gösteren enerji krizi tüm Avrupa’yı etkilemeye devam ederken, Rus hackerların Avrupa’daki gaz terminallerini hedef aldığı ortaya çıktı.

Siber güvenlik şirketi Dragos’un RTL Z’ye yaptığı açıklamaya göre hackerlar Hollanda LNG terminallerinin sistemlerinde “keşif araştırması” yapıyor ve sistemlere girmenin yollarını bulmaya çalışıyor.

Amerikan siber güvenlik şirketi Dragos’tan Casey Brooks olayın ciddiyetini şu sözlerle ifade etti: “LNG terminallerinin hedef olduğunu biliyoruz. Mesele sadece ne zaman ve nasıl saldırılacağı” Brooks, Xenotime ve Kamacite adlı hacker gruplarının Gasunie’nin Rotterdam’daki Eemshaven LNG terminalinin dijital sistemlerini kurcaladığını söyledi: “Bunlar, dijital bir saldırıyla potansiyel olarak nerede etki yaratabileceklerini görmek için yapılan testler.”

FBI’A GÖRE XENOTİME VE KAMACİTE RUS GİZLİ SERVİSİYLE BAĞLANTILI

Hollandalı EclecticIQ şirketi de Avrupa ve Hollanda’daki kritik altyapılarda daha fazla faaliyet olduğunu fark etti. EclecticIQ’dan Joep Gommers RTL’ye yaptığı açıklamada, bu açıdan bakıldığında Rus hackerların şimdilerde Hollanda LNG terminallerini hedef almasının mantıklı olduğunu söyledi ve ekledi: “Bu kesinlikle Rusya’nın çalışma şekli”

ABD’deki doğal gaz patlamasının arkasında Rusya mı var?

Siber güvenlik firması Fox-IT uzmanlarına göre enerji krizi nedeniyle bu sektördeki şirketleri hedef alan kötü niyetli taraflardan gelen somut bir tehdit bulunuyor. Bir sözcü şu ifadeleri kullandı: “Bu tehdit özellikle de LNG’nin tedarik ve dağıtımına yönelik tedarik zincirini hedef alıyor. Bu sektörle ilgilenen taraflar muhtemelen devlet destekli kötü niyetli gruplar, örneğin Rus FSB ve GRU tarafından yönetilen gruplar.”

Avrupa Parlamentosu VVD Üyesi Bart Groothuis, Rusya’nın doğalgaz kaynaklarını hedef aldığının farkında. Gazın, Rusya’nın AB’ye karşı kullanmayı en çok sevdiği silah olduğunu söyleyen Groothuis, “Enerji piyasasında kaosa neden olmak ve bu piyasayı manipüle etmek jeopolitik bir hedeftir” dedi.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu