SektörelTürkiye

Oltalamaya karşı Sinara Labs ile önlem alın

Ülkemizde yaşanan son siber saldırılar, güvenlik zincirinin en zayıf halkası olan son kullanıcıya yönelik eğitim ve bilinçlendirme faaliyetlerini artırdı.

Bilgi Güvenliği Akademisi (BGA) bünyesinde hizmet veren Sinara Labs son kullanıcıya yönelik hedefli siber saldırıların başarıya ulaşmasında etkili sosyal mühendislik yöntemlerine karşı bilgi güvenliği farkındalığı çalışmalarına ağırlık verdi.

Sosyal mühendislik yöntemlerinin başında gelen Oltalama (Phishing) saldırıları kurumlara en çok zarar veren ve zararlı içerik bulaştırmak için kullanılan en etkili saldırı yöntemlerinden biri olarak biliniyor. Bu saldırı yöntemi ile kredi kartı bilgileri, hassas veriler, şifre ve parolalar çok kolay ele geçirilebiliyor.

Kötü niyetli kişiler tarafından son kullanıcılara ve kurum çalışanlarına yapılan siber saldırılarda oltalama (Phishing) tekniği yoğun bir şekilde kullanılıyor çünkü yöntem maalesef siber suçlulara kurumların hassas verilerini ve son kullanıcıların kredi kartı bilgilerini kolay bir şekilde ele geçirme fırsatı veriyor.

İLGİLİ HABER >> OLTALAMA SALDIRILARINDA BİLANÇO BÜYÜYOR

Sinara Labs, enerji, bankacılık, finans, telekomünikasyon ve benzeri hassas verilerin bulunduğu sektörlerde ulusal bilgi güvenliği farkındalığı oluşturularak, sektör odaklı siber saldırılara karşı savunmayı ve siber istihbaratı güçlendirmeyi hedefliyor.

Kimlik hırsızlığı, kişisel veri güvenliği ve hayati verilerin bulunduğu kritik sistemlere erişim gibi yüksek risk taşıyan bilgilere karşı yapılan saldırılarda Sinara Labs, çalışanlar için simülasyon çalışmaları yaparak, saldırılara karşı bilinç oluşturuyor ve IT yöneticileri için özel raporlar oluşturarak savunma sistemlerinin test edilmesine olarak sağlıyor.

İLGİLİ HABER >> ABD ENERJİ BAKANLIĞI DA HACKERLARDAN KAÇAMADI

Ulusal güvenliğin bir parçası olan enerji sektörü, hedef odaklı oltalama (spear phishing) saldırıları, siber espiyonaj ve ele geçirme saldırıları ile sık sık hedef haline geliyor. Ulusal çapta yapılan araştırmalarda, siber saldırıların %40’ı bankacılık ve enerji sektörünü hedef aldığı ortaya çıkıyor.

Farklı senaryolarla hazırlanan oltalama testleri sonucunda firma çalışanlarının karşılaştırmalı analizleri yapılarak, bilgi güvenliği farkındalığı artırılabiliyor. Her uygulanan testin sonucu detaylı olarak raporlanarak IT yöneticilerinin aksiyon almasına ve kullanıcı odaklı eğitimler gerçekleştirmesine imkan sağlıyor.

Güvenlik zincirinin en zayıf halkası olan insan faktörünü güçlü tutmak, “spear phishing” saldırılarına karşı dikkat ve tecrübe kazandırmak için Sinara Labs kampanyalar oluşturmanıza ve özel raporlar üreterek hedef odaklı çözümler geliştirmenize olanak sağlıyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu