Kritik Altyapı Güvenliği

İranlı çelik şirketine siber saldırı: Tesis kapandı, üretim durdu

İranlı çelik şirketine siber saldırı: Tesis kapandı, üretim durduİranlı bir çelik şirketi geçtiğimiz günlerde uğradığı siber saldırı sonrası üretimi durdurmak zorunda kaldığını açıkladı.

Yaşanan saldırı, son yıllarda endüstri sanayisine yönelik artan saldırıların en büyüğü olarak adlandırılıyor.

Geçtiğimiz günlerde Huzistan Steel Company’ye yönelik gerçekleştirilen siber saldırı, şirketin tesisi kapatıp üretimi durdurmasına neden oldu. Olayın nasıl gerçekleştiğine yönelik araştırmalar devam ederken şirketin CEO’su Amin Ebrahimi, siber saldırıyı engellediklerini ve müşterileri etkileyecek yapısal hasarları önlemeyi başardıklarını ifade etti.

Siber saldırının hangi aktör tarafından gerçekleştirildiği bilinmese de “Gonjeshke Darande” adlı çete, saldırıyı üstlendiklerini açıklayıp Twitter üzerinden video ve ağ görüntüleri yayımladı. Bunun yanı sıra çete, Huzistan’ın dışında iki çelik fabrikasını daha hacklediklerini belirtti.

Enerji sıkıntısı çeken Avrupa’yı korkutan gelişme: Petrol tesisine siber saldırı

Söz konusu saldırının ardından Raidflow siber güvenlik şirketinin analistleri, saldırıya dair görüşlerini paylaştı.

OT VE BT FONKSİYONLARININ GÜVENLİĞİ KRİTİK

Giriş vektörünün hâlâ bilinmediğini belirten analistler, aktörlerin şirket ağına erişim elde etmek için hangi güvenlik açığından yararlandığını bilmediklerini ifade etti. Bunun yanı sıra analistler, OT (Operasyonel Teknoloji) altyapılarının birbirlerinden iyi ayrılmadığını, bağlantılı BT ortamlarından yeterince iyi korunamadığını, çeşitli sunucu ve iş istasyonlarının eski yahut güncellenmemiş sürümlerinin kullanılmasının tesis içerisinde siber aktörlere yanal hareket etmekte belirli bir konfor sağladığını düşündüklerini belirtti.

Analistler, istenen etkiyi istenilen zamanda ve yerde yaratabilmeleri için bir etki alanı uzmanına ihtiyaç duyduklarını belirtti.

AĞ GÖRÜNÜRLÜĞÜ SİBER SALDIRILARDA ÖN PLANA ÇIKIYOR

Analistlerin dikkat çektiği ve önemli bulduğu bir diğer konuysa ağ görünürlüğü. Siber saldırı aktörleri kadar siber savunma için de kritik olan bu konu, ağ bağlantıları ve bunların zafiyetlerinin bilinmesinin siber saldırı faaliyetlerinde önemli bir işlevde olduğu belirtildi.

Radiflow analistleri son olarak, çeşitli nedenlerle çeşitli aktörler tarafından dünya çapındaki kritik altyapı ve stratejik üretim tesislerine daha fazla odaklanacağını ve dolayısıyla endüstriyel ortamlar için OT ağ görünürlüğü, izinsiz giriş tespiti gibi çeşitli siber güvenlik araçlarının doğru şekilde uygulanmasının hayati bir öneme sahip olduğunu belirtti.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu