Kritik Altyapı Güvenliği

Enerji sıkıntısı çeken Avrupa’yı korkutan gelişme: Petrol tesisine siber saldırı

Enerji sıkıntısı çeken Avrupa'yı korkutan gelişme: Petrol tesisine siber saldırıBatı Avrupa’nın en büyük petrol limanları, enerji fiyatlarının yükseldiği bir dönemde siber saldırı mağduru oldu.

Saldırılarda Almanya’da Oiltanking, Belçika’da SEA-Invest ve Hollanda’da Evos şirketlerinin hedef alındığı belirtiliyor. Saldırıların eş güdümlü olup olmadığı ise bilinmiyor.

ROTTERDAM VE ANTWERP’TE SEVKİYAT DURMA NOKTASINA GELDİ

Rotterdam’ın ardından Avrupa’nın en büyük ikinci limanı olan Antwerp de dahil olmak üzere ülkenin limanlarda bulunan petrol tesislerinin hacklenmesiyle ilgili soruşturma başlatıldı.

Alman savcılar, hackerların kilitledikleri ağları yeniden açmak için para talep ettiği olası bir fidye yazılımı saldırısı olarak tanımladığı petrol tesislerini hedef alan siber saldırıyı araştırdıklarını söyledi.

Geçtiğimiz ay gaz Rusya ile yaşanan diplomatik gerilimler nedeniyle petrol fiyatları, yedi yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Konunun uzmanı bir gemi brokerına göre hack iddiası birçok Avrupa limanını etkiliyor ve zaten gergin olan bu pazardaki yüklerin boşaltılmasını engelliyor. Rotterdam’daki Riverlake’in kıdemli brokerı Jelle Vreeman, “Birçok tesiste siber saldırı oldu, bazı terminaller çöktü.” dedi.

Yazılımların ele geçirilmesi suretiyle gerçekleşen saldırılar mavnaların işleyişini sekteye uğratıyor. Vreeman, “Kısacası, operasyonel sistem çökmüş durumda.” diyor.

Fidye yazılım saldırılarında bir ilk: Rusya’yı durdurmak için Belarus demir yolunu hacklediler

Europol sözcüsü Claire Georges, “Bu aşamada soruşturma devam ediyor ve hassas bir aşamada.” dedi.

SALDIRILARIN EN BÜYÜK MAĞDURU BELÇİKA HOLLANDA HATTI 

Saldırıların başlıca kurbanlarından biri, şirket bilişim sistemlerinin siber saldırı kurbanı olduğu Hollanda ve Belçika ortaklığında faaliyet gösteren Amsterdam-Rotterdam-Antwerp petrol ticaret merkezi gibi görünüyor.

Belçika’da yayın yapan De Morgen gazetesinin haberine göre, Antwerp’te depolama tesisleri bulunan SEA-TANK tesisi de saldırılardan nasibini aldı. Hollanda Ulusal Siber Güvenlik Merkezi, “gerekirse” yeni adımlar atacaklarının sözünü verdi.

Almanya’da iki petrol şirketi, 29 Ocaktan bu yana siber saldırının kurbanı olduklarını söyledi.

Hem Oiltanking Deutschland GmbH hem de Mabanaft, fors majör (bir sözleşmenin yürürlüğünü engelleyen beklenmedik durum) ilan etti. Şirket sözcüleri, “Sorunu çözmeye ve etkilerini olabildiğince çabuk bir şekilde en aza indirmeye kararlıyız.” dediler.

ALMANYA’DAKİ SALDIRILARDA BLACKCAT ŞÜPHESİ

Alman gazetesi Handelsblatt’a göre, Alman güvenlik servislerinden gelen ilk değerlendirmelere göre Almanya’daki siber saldırıda kullanılan aracın BlackCat fidye yazılımı olduğu belirtiliyor. 

BlackCat, Kasım 2021’in ortalarında hackerların hedef sistemlerin kontrolünü ele geçirmesine izin veren bir yazılım aracı olarak ortaya çıktı ve gelişmişliği ve yenilikçiliği nedeniyle hızla ün kazandı.

Uzmanlar ayrıca Blackcat’in programcılarının Rusça dilini kullandıklarına dikkat çekiyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve diğer batı ülkelerindeki hedeflere yönelik son fidye yazılımı saldırıları, Rusça konuşan hacker gruplarına veya Rus topraklarından faaliyet gösterenleri işaret ediyor.

Haziran ayında ABD makamları, Colonial Pipeline’ın büyük bir yakıt ağının kapatılmasını zorlayan Rusya merkezli fidye yazılımı grubu Darkside’a ödenen fidye ödemesini geri aldıklarını söyledi.

Saldırı kısa vadeli yakıt kıtlığına neden olmuş ve fidye yazılımının temel altyapı ve hizmetlere yönelik oluşturduğu tehdidin boyutuna dikkat çekmişti.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu