Kritik Altyapı Güvenliği

Avrupalı boru hattı ve enerji tedarikçisi Encevo’ya fidye yazılım saldırısı

Avrupalı boru hattı ve enerji tedarikçisi Encevo'ya fidye yazılımı saldırısıAvrupa’da Rus doğal gazının arzıyla ilgili sıkıntılar yaşanırken, kıtada önemli bir enerji şirketine siber saldırı düzenlendi

Gaz boru hattı operatörü ve enerji şirketi Encevo saldırının ardından birçok Avrupa ülkesindeki müşterilere kimlik bilgilerini güncelleme çağrısı yapıldı.

Lüksemburg merkezli enerji tedarikçisi Encevo, 25 Temmuz’da iştiraklerinin bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldığını duyurdu. Şirket birkaç gün sonra da ekiplerin şu anda uğranılan zararın boyutunu araştırdığını açıkladı. 

“FİDYE ÖDENMEZSE 150 GB VERİ YAYINLAYACAĞIZ”

Edinilen bilgiye göre BlackCat adlı fidye yazılımı grubu Encevo’dan çalındığı iddia edilen sözleşmeler, pasaportlar, faturalar ve e-postalar da dahil olmak üzere 150 GB’lık veriyi  sitesinde yayınladı ve fidye ödenmediği takdirde bunları birkaç saat içinde yayınlamakla tehdit etti. 

BlackCat; BlackMatter ve REvil gibi kötü ün yapmış ve şimdilerde dağılmış olan grupların eski üyeleriyle oluşturulmuş zorlu bir fidye yazılımı aktörü olarak ortaya çıktı. 

HİZMETLER KESİNTİYE UĞRAMAYACAK

Saldırı özellikle doğal gaz boru hattı operatörü Creos ve enerji tedarikçisi Enovos’u etkiledi. Encevo, siber saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, kullanıcılara saldırı neticesinde tedarikin kesintiye uğramayacağı garantisini verdi, ancak müşterilerin sisteme giriş bilgilerini mümkün olan en kısa sürede güncellemelerini tavsiye etti.

Enerji sıkıntısı çeken Avrupa’yı korkutan gelişme: Petrol tesisine siber saldırı

Açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı: 

“Encevo Group, potansiyel olarak etkilenen her bir kişiyi kişisel olarak bilgilendirmek için gerekli tüm bilgilere şimdilik sahip değil. Bu nedenle müşterilerimizden şu an için bizimle iletişime geçmemelerini rica ediyoruz. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı müşterilerimizden bir kez daha özür diliyor ve mümkün olan en kısa sürede  hizmetlerimizi yeniden sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz.”

Geçen hafta da ABD’de de bir benzin dağıtım firması siber saldırının hedefi olmuştu.

Black Basta çetesinin arkasında kim var?

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu