disinformation

Google’dan iklim değişikliği fikrini reddeden içerikler için reklamı yasağı

Google'dan iklim değişikliğini reddeden içerikler için reklamı yasağıGoogle reklam ekibi, Youtube’da iklim değişikliği fikrini reddeden videolara artık reklam verilmeyeceğini açıkladı. Kararın alınmasında reklam verenlerin kaygılarının etkili olduğu kaydedildi.
Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google, yine dünyanın en ünlü video paylaşım platformu Youtube üzerinden yayınlanan ve ‘iklim değişikliği konusunda yanlış bilgiler veren’ içeriklere artık reklam verilmeyeceğini duyurdu. ABD merkezli küresel şirket, bu kararında reklam verenlerin endişelerinin etkili olduğunu belirtti.
Yasak, “iklim değişikliğinin varlığı ve sebepleri konusundaki bilimsel fikir birliği” ile çelişen içeriklerin reklam almasını ve bu içerikler aracılığıyla gelir elde etmenin önüne geçecek. Yasağın uygulanması ise otomatik araçlar ve kişilerin değerlendirmesi ile gerçekleştirilecek.Google’ın reklam ekibi tarafından yapılan açıklamaya göre, söz konusu yasağın uygulanacağı içerikler şöyle sıralanıyor:
* İklim değişikliğinden bir aldatmaca veya tezgah şeklinde bahsedenler,
* Küresel iklimin ısındığını reddedenler,
* Sera gazı emisyonlarının veya insan faaliyetlerinin iklim değişikliğine sebep olduğunu reddedenler.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ İNKAR EDENLERE SOSYAL MEDYADA İLK HAMLE

Uygulanacak olan yasak, artık içerik üreticilerinin YouTube’da iklim değişikliği fikrini sorgulayan içeriklerden reklam geliri elde edemeyecekleri anlamına geliyor. Ancak içeriklerin platforma var olmaya devam etmesi konusunda şimdilik bir yasak açıklanmış değil.
Google’ın aldığı yasaklama kararı, iklim değişikliğini sosyal medyada inkar edenleri caydırmaya yönelik ilk adımlardan biri olarak yorumlanıyor. Yasakların genişleyerek iklim değişikliğini reddeden içeriklerin kullanıcılara önerilmediği ya da daha az önerildiği bir algoritmaya evrilmesi ihtimaller arasında görülüyor.
İklim değişikliği gibi konularda çalışmalar yapan ABD’li kar amacı gütmeyen kuruluş Avaaz’ın 2020 tarihli bir raporu, YouTube’a “para kazanma programı aracılığıyla iklimle ilgili yanlış bilgilendirme içeriğini teşvik etme” suçlaması getirmişti.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu