Dijital Güvenlik

Siber Kalkan 2021 Tatbikatı: Özel sektörden katılımın olmaması dikkat çekti

Siber Kalkan 2021 Tatbikatı" sona erdiSiber güvenlik tatbikatları, siber alanda meydana gelebilecek olası farklı senaryolarda nasıl hareket edilmesi gerektiği konusunda gerekli ortamın oluşturulması açısından bakıldığında önemli bir araç olarak ülkelerin gündeminde yer alıyor.

Tatbikatlar siber alanda alınabilecek önlemler açısından gerek karar vericilere gerekse de bu alan için geliştirilebilecek araçlar, teknikler ve prosedürler için siber savunma ile görevli veya ilgili kurum, kuruluş, ve personele de fikirler verebiliyor.

Türkiye’de de bir süredir farklı katılımcılarla sürdürülen siber güvenlik tatbikatlarılarının 2021 yılı ayağı, “Siber Kalkan 2021 Tatbikatı” adıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda (BTK) gerçekleştirildi. Tatbikatta 36 kurum ve kuruluştan siber güvenlik takımları ve 135 uzman, bilgi ve yeteneklerini sınama imkanı buldu.

KATILIMCILAR FARKLI TEHDİT SENARYOLARIYLA KARŞILAŞTI

İki gün süren Siber Kalkan 2021 Tatbikatı’nın kapanış programında konuşan BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, tatbikatın kurumlar açısından önemine dikkati çekti.

Tatbikatın en yaygın gözlemlenen ve gerçekçi tehditleri içeren farklı senaryolardan oluşmasının önemli olduğunu hatırlatan Karagözoğlu, katılımcı ekipler arasındaki iletişimin artırılmasının gerekliliğine işaret etti. Karagözoğlu, “Katılımcılar; web ve ağ güvenliği, kötü amaçlı yazılım analizi, işletim sistemi ve yönetimi, güvenli yazılım geliştirme, SCADA protokolleri konularında en yaygın gözlemlenen ve gerçekçi siber güvenlik tehditlerini içeren farklı senaryolarla karşılaşmışlardır.” ifadelerini kullandı.

“SOME” OLUŞUMUNA DİKKAT ÇEKİLDİ

Siber Kalkan 2021 Tatbikatı’nın açılış konuşmasını yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, BTK bünyesinde kurulan USOM’un 2013’ten bu yana faaliyetlerini sürdürdüğünü dile getirirken, ulusal siber güvenliğin güçlendirilmesi bağlamında, USOM koordinasyonunda, “enerji, sağlık, bankacılık, finans, ulaşım, elektronik haberleşme, su yönetimi” gibi kritik sektörlerde faaliyet gösterecek şekilde Siber Olaylara Müdahale ekiplerini (SOME) oluşturduklarını ifade etmişti. 

BTK Başkanı Karagözoğlu, Siber Kalkan 2021 Tatbikatı’nın kapanış programındaki konuşmasında , Ömer Fatih Sayan’la aynı noktaya değinerek, “Hedefimiz tüm SOME’lerimizi belirli bir olgunluk seviyesine ulaştırmak ve ortak bir standart sağlamaktır.” açıklamasında bulundu.

ÇEŞİTLİ ÜLKELERDEN VEYA ÖZEL SEKTÖRDEN KATILIMCI YOK

Toplamda 36 kamu kurum ve kuruluşunun siber güvenlik takımları ve 135 uzmanın katıldığı tatbikatta, geçen yıl gözlemlenen çeşitli ülkelerden veya özel sektörden katılımcıların bulunmaması dikkati çekti. 

Uluslararası organizasyonların ve özel sektörün siber tatbikatlara katılması, dünyadaki siber güvenlik paylaşımının artması ve ülke özelinde gerçekleşebilecek çeşitli senaryolara karşı ortak hareket etme kabiliyetinin kazanılması tatbikatlara artı değer katıyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu