Uluslararası İlişkiler

Tutuklanan Rus hacker diplomatik kriz çıkardı

Tutuklanan Rus hacker diplomatik kriz çıkardıKazakistan’ta yakalanan Rus siber güvenlik uzmanı, ABD ve Rusya arasında diplomatik krize sebep oldu.

Kurucusu Rusya’da casusluk gerekçesiyle vatana ihanetten tutuklanan Group-IB’nin eski yöneticilerinden Nikita Kislitsin, ABD’nin talebi üzerine Kazakistan’da yakalanarak tutuklandı.

Kislitsin’e 2012 yılında ABD’li sosyal medya firması Formspring’in müşterilerine ait kullanıcı adı ve parolaları satma suçlaması yöneltildi.

Group IB’de ağ güvenliği yöneticisi olarak çalışan Kislitsin, firma Rusya’dan çıktıktan sonra kurulan F.A.C.C.T için de çalıştı.

Siber Bülten’e konuşan Group IB yetkilileri, “Soruşturmayla Group-IB’nin herhangi bir ilişkisi yoktur.Kislitsin’in Group-IB’deki görevine son verildiği için sözkonusu olayla ilgili firmamızın doğrudan bir bilgisi bulunmamaktadır.

F.A.C.C.T’in Telegram grubundan yapılan açıklamada Kislitsin’in tutuklanmasının Group-IB’deki çalışmalarıyla ilgili olmadığı belirtildi. Tutuklamanın herhangi bir yasal temeli olmadığına işaret edilen açıklamada Açıklamada suçlamaların Kislitsin’in gazeteci ve bağımsız araştırmacı olduğu dönemi kapsadığı vurgulandı.

Şirketin açıklamasında Kislitsin için gerekli tüm yardımı sağlayan avukatlar tutulduğu ve Kazakistan’daki Rusya Federasyonu Başkonsolosluğuna bir çağrı gönderildiği belirtildi. 

Putin’den ödül alan Ilya Sachkov neden vatana ihanetten tutuklandı?

Daha önce Rusya’da yayımlanan Hacker dergisinin editörlüğünü de yapan Kislitsin, o dönemde bilgi güvenliği ve siber saldırılara ilişkin haberler yapıyordu.

RUSYA, ABD’NİN İADE TALEBİNİ AYNI YÖNTEMLE SABOTE EDİYOR

Geçtiğimiz hafta izinsiz erişim  bir davada Moskova mahkemesi Kislitsin için arama kararı çıkarmıştı. Rusya daha önce de böyle bir arama kararı çıkararak bir vatandaşını ABD’ye sınırdışı edilmekten kurtarmıştı. 

Amazon’a yönelik siber saldırılarla suçlanan ve ABD’ye iadesi istenen Dmitry Zubakha 2012 yılında Moskova’da açılan bir dava ile Kıbrıs’tan  Rusya’ya sınırdışı edilmiş sonrasında 2021 yılında eski Rus Başbakan Yardımcısının oğlunun bir şirketinin kurucularından olmuştu.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu