Dijital Güvenlik

Rusya-Ukrayna arasında siber savaşın “Cenevre” kuralları işleyecek

Rusya-Ukrayna arasında siber savaşın "Cenevre" kuralları işleyecekUkrayna ve Rusya arasında yaşan siber çatışmada yer alan en büyük iki hacktivist grup, siber saldırıları azaltma ve bir savaş gözlemcisi tarafından yayınlanan yeni angajman kurallarına uyma sözü verdi.

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Kızıl Haç Komitesi (ICRC), sivil hackerlar için şimdiye kadar oluşturulan ilk kurallar listesini yayınladı.

“Siber savaşın Cenevre Kuralları” olarak adlandırılan bu kurallar başlangıçta uygulanamaz olmakla eleştirildi.

Ancak şimdi Ukraynalı ve Rus hackerlar kurallara uyacaklarını söylüyorlar.

Ukrayna’nın işgalinden bu yana hem Ukrayna’da hem de Rusya’da kamu hizmetlerine yönelik etki dereceleri değişen yıkıcı siber saldırılar devam ediyor.

Rus hackerlerdan depreme yardım ulaştıran NATO karargâhına siber saldırı!

Hacktivist gruplar, siber saldırının büyük ölçüde karmaşık olmayan biçimlerini kullansa da bankaları, şirketleri, eczaneleri, hastaneleri, demiryolu ağlarını ve sivil hükûmet hizmetlerini geçici olarak başarıyla kesintiye uğratmıştı.

SİVİLLERİ ETKİLEYECEK SALDIRILAR YAPMAYACAKLAR

Hacker grupları ICRC kurallarına uyma sözü vererek sivilleri etkileyecek siber saldırılardan kaçınmış olacaklar.

İngiliz basınına konuşan kötü şöhretli Rus yanlısı hack grubu Killnet’in lideri “Kızıl Haç’ın şartlarını ve kurallarını kabul ettiğini, bunun Killnet’in barışa attığı ilk adım olmasını istediğini” söyledi.

Killmilk ya da bilinen adıyla Killnet, Telegram grubunu ülkesinin işgalinden kısa bir süre sonra kurdu ve şu anda 90.000 takipçisi var.

Nisan ayında İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi, Killnet gibi grupların Ukrayna’nın müttefiklerine yönelik yeni bir tehdit olduğunu vurgulamış ve İngiltere’deki işletmeleri bu gruplardan gelen saldırıların arttığı konusunda uyarmıştı.

Eğer Killnet sözünü tutarsa, Ukrayna’nın müttefikleri de dâhil olmak üzere sivil hedeflere yönelik siber saldırılar duracak.

UKRAYNA DA KURALLARA UYACAK

Ukrayna Bilişim Ordusu da ICRC’nin sekiz kuralına uyacağını açıkladı.

Telegram kanalında 160.000 üyesi bulunan grup, demiryolu sistemleri ve bankalar gibi kamu hizmetlerini de hedef alıyor.

Grubun sözcüsü yaptığı açıklamada, kendilerini düşmanlarına karşı dezavantajlı duruma düşürebilecek olsa da grubun “kurallara uymak için ellerinden geleni yapacaklarını” söyledi.

Sözcü, sağlık hedeflerine yönelik saldırıların zaten uzun süredir devam eden bir kırmızı çizgi olduğunu da sözlerine ekledi.

SİBER SALDIRILARIN AZALACAĞI ÖNGÖRÜLÜYOR

Gruplar faaliyetlerini resmî ya da askerî hedeflerle sınırlandırdıkça siber saldırıların sayısında büyük bir azalma olacağı düşünülüyor.

Bunun yanı sıra kurallara hiç uymayacaklarını söyleyen birçok hacktivist grup da bulunuyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu