Siber Saldırılar

Limana siber saldırı deniz operasyonlarını kesintiye uğrattı!

Limana siber saldırı deniz operasyonlarını kesintiye uğrattı!Avustralya’nın en büyük ikinci liman işletmecisine siber saldırı düzenlendi. Saldırı deniz operasyonlarını felç etti.

Melbourne, Sydney, Brisbane ve Fremantle’da limanlar işleten ve deniz taşımacılığının yüzde 40’ından sorumlu olan DP World Australia, kendilerine siber saldırı düzenlendiğini ve saldırının malların ülkeye giriş ve çıkışını etkilediğini açıkladı.

DP World Australia Melbourne’nün, Sydney ve Brisbane’deki üç liman işletmecisinden biri olduğu biliniyor.

Deniz taşımacılığının yüzde 40’ından sorumlu olan DP World Australia’ya yapılan saldırının malların ülkeye giriş çıkışını etkilediği belirtildi.

Gemilerin yük sahasını terk edemediğini belirten yetkililer, internet bağlantısını kestiklerini ve yetkisiz erişimin durdurulması için acil önlemler aldıklarını belirtti.

LockBit fidye çetesi Lizbon limanının internet sitesini çökertti

Şirket sözcüsü “Çalışanlarımızı, müşterilerimizi ve ağlarımızı korumak için soruşturmamız devam ediyor. Bunun yanı sıra Avustralya liman operasyonlarımıza da karadan erişimi kısıtladık.” ifadelerini kullandı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI OLAYA MÜDAHALE ETTİ

Söz konusu kesinti Avustralya limanlarındaki operasyonları destekleyen kilit sistemlerin kesinti yaşamasına neden oldu.

DP World sözcüsü, kapsamlı bir müdahale içinde olduklarını, siber güvenlik uzmanlarıyla birlikte çalıştıklarını, olayı aktif bir şekilde araştırdıklarını ve ilgili makamları bilgilendirdiklerini söyledi.

İçişleri Bakanı Claire O’Neil, federal hükûmetin olaydan haberdar olduğunu ve DP World’den düzenli bilgilendirmeler aldığını duyurdu.

Bununla birlikte İçişleri Bakanlığı, hükûmetin “Bir dizi deniz limanı tesisini etkileyen ulusal çapta önemli bir siber olaya” müdahale ettiğini duyurdu.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu