Uluslararası İlişkiler

Putin’den Apple’a Çelme: Tüm Akıllı Cihazlara Rus Yazılımı Şartı Getirildi

Rusya’da yeni yürürlüğe giren bir yasa, elektronik cihazlarda Rus yazılımının yüklenmiş olmasını şart koşuyor.

ABD’li teknoloji devi Apple’a karşı bir hamle olarak yorumlanan yasa, Rus yazılım şirketlerine yabancı rakiplerine karşı avantaj sağlamayı amaçlıyor.

Ülkede geçtiğimiz Perşembe (1 Nisan) günü yürürlüğe giren bir kanuna göre, artık telefon, bilgisayar ve TV’ler dâhil olmak üzere tüm akıllı cihazlara önceden Rus yazılımları yüklü olacak. Kanunun Apple ürünlerine karşı hayata geçirildiği düşünülüyor.

Gelişmeyi abonelerine duyuran Reuters haber ajansı, söz konusu kanunun gündeme gelmesinin arkasında Rus yazılım şirketlerinin yabancı rakiplerine karşı bir destek verme fikri yattığı yorumunda bulundu. Rakip deyince akla gelen şirketin Apple olması sebebiyle korumacılık yanlısı yasa, “Apple’a karşı yapılan kanun” olarak yorumlanıyor.

Apple ise her şeye rağmen duruma uyum sağlamış görünüyor. Firma geçen ay ürünlerine Rus yazılımcılar tarafından geliştirilmiş uygulamaların yüklenmesini kabul etmişti. Buna göre, tüketiciler cihazlarının kurulumunu gerçekleştirdiklerinde Rus uygulamaları yükleyebilecekler. Bu da kullanıcıların Rus uygulamalarını yabancı uygulamalara tercih etme seçeneklerinin olacağı anlamına geliyor. Ancak söz konusu yazılım ve uygulamalarda Apple’ın gizlilik ve güvenlik politikalarına uyum şartı aranacağı da belirtiliyor.

Rusya, Twitter’a erişimi yavaşlattı: Yasa dışı içerik kaldırılmazsa platform yasaklanabilir

“RUS APPSTORE’U HAYATA GEÇİRİLMİŞ GÖRÜNÜYOR”

Tian Zhang adlı bir iOS geliştiricisi Perşembe günü Twitter’dan yeni kurulum sürecinin bir videosunu paylaştı. Tweet’te “Rus App Store’u hayata geçirilmiş görünüyor.” denildi. 

Kurulum aşamasında ekranda “Rusya’nın yasal şartlarına uygun olarak, indirilebilecek uygulamaları görüntülemek için devam edin.” yazısı çıkıyor. “Devam et” seçeneğine dokunulduğunda ise kullanıcı, Yandex’e ait birkaç uygulama da dâhil olmak üzere, Rus yapımı uygulamalar listesine yönlendiriliyor.

Rusya, ABD’li teknoloji şirketlerine karşı sert tedbirler alarak devlet kontrolündeki “bağımsız internet”in konumunu güçlendirmeye çalışıyor. Geçen ay Rusya, yasakladığı birkaç içeriği kaldırmayı reddeden Twitter’ı yavaşlattı. Ancak bunun üzerine Kremlin’in web sitesi de dâhil olmak üzere Rusya’da çok daha fazla alan adı engellendi.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu