Dijital Güvenlik

Fidyeciler tövbe etti: Ziggy kurbanlarına paralarını geri verecek

Bir yandan fidye yazılım saldırıları saldırganların daha çok para kazanmasına sebep olan bir ‘iş kolu’ haline gelirken diğer taraftan fidye yazılımcılardaki çözülme dikkat çekiyor.

Fidye yazılım saldırganlarına yönelik gerçekleştirilen uluslararası operasyonların ardından, siber suçlara bulaşmayacakları sözünü veren oluşumlara yenileri ekleniyor. Group Fonix’in ardından Ziggy de siber saldırılara son verdiklerini açıklamıştı. Grubun yöneticileri şimdi de kurbanlardan aldıkları fidyeleri geri ödeyeceklerinin sözünü verdi. 

Fidye yazılım saldırısına uğrayan kahve makinesi, evet, doğru okudunuz! 

Geçtiğimiz şubat ayı başında bundan böyle siber suçlara bulaşmayacaklarını açıklayan Ziggy fidye yazılım çetesi, şimdi de kurbanlardan aldıkları fidye miktarını iade edeceklerini belirtti. Buna göre Ziggy’ye fidye ödeyen kişilerin, söz konusu çeteye Bitcoin ile ödeme yaptıklarına dair kanıtlarını ve bilgisayar ID’lerini içeren bir e-posta göndermeleri gerekiyor. Bleepingcomputer’a konuşan Ziggy yöneticisi, bu aşamadan sonra paranın yaklaşık iki hafta içinde kurbanların Bitcoin cüzdanına iade edileceğini söyledi. 

Ziggy’nin, Emotet ve NetWalker fidye yazılımları gibi kötü amaçlı yazılım tedarikçilerinin, güvenlik güçleri tarafından çökertilmesinin ardından korkuya kapıldığı ya da suçluluk hissiyle bu kararı aldıkları  düşünülüyor. 

Ziggy, ayrıca 7 Şubat’ta kurbanların şifrelenmiş dosyalarının kilidini açacak 922 şifre kırıcı kod yayınladı. Öte yandan, Ziggy’nin kurbanların hacklenen dosyalarının kilidini açmaları için ücretsiz bir ziggy şifre çözme aracı geliştiren Fidye Yazılım Uzmanı Michael Gillespie ile bir dosya paylaştığı bildirildi. Araştırmacı M. Shahpasandi de Twitter’daki bir mesajında Ziggy kurbanlarının paralarını nasıl geri alabileceklerini anlattı. 

FİDYE ÖDEME GÜNÜNDEKİ BİTCOİN DEĞERİ ÜZERİNDEN PARA İADESİ YAPILACAK

Ancak Bleeping Computer’ın da belirttiği gibi, fidye geri ödeme duyurusunun zamanlaması dikkat çekiyor. Ziggy, geri ödemenin ödeme günündeki Bitcoin değerine göre hesaplanacağını söyledi. Ziggy’nin şifre kırma kodlarını yayınladığı gün olan 7 Şubat’ta Bitcoin kuru yaklaşık 1 BTC= 39,000 Dolar iken sadece birkaç gün sonra Bitcoin değeri BTC başına 59,000 Dolara kadar çıkmıştı.  Değerdeki bu fark, teknik olarak Ziggy’ye para iadesi yaparken bir miktar kar da sağlamış oluyor. 

PARA İADESİ YAPMAK İÇİN EVLERİMİZİ SATTIK

Ziggy yöneticisi, geri ödemeleri finanse etmek için evlerini sattıklarını vurgulayarak şu açıklamayı yaptı: “Kurbanların parasını harcadık, dolayısıyla bugün bitcoin fiyatına göre para iade etmek aptalca. (örneğin: bir kurban 500 dolar ödediyse , 500 dolar alacak). Bundan böyle fidye yazılım avcısı olacağım. Diğer fidye yazılımlara ilişkin şifre kırma aracı oluşturma yönünde bazı fikirlerimiz var. PHOBOS fidye yazılım kurbanlarının dosyalarını ücretsiz bir şekilde kurtarmanın bazı yolları var ve şimdilerde buna yönelik ücretsiz bir şifre çözme aracı üzerinde çalışıyorum. Sadece iş arıyorum” 

YETENEKLERİMİZİ DİĞER FİDYE YAZILIMLARI AVLAMAKTA KULLANACAĞIZ

Ziggy’nin çizginin doğru tarafına geçişinin, güvenlik güçleri tarafından fidye yazılımcılara yönelik gerçekleştirilen uluslararası operasyonların ardından gelmesi dikkat çekti.  Üstelik yalnız da değiller. Ziggy’nin siber suçları bıraktığını açıklamasından sadece birkaç gün önce, fidye yazılım hizmeti sağlayan Group Fonix’in bir yöneticisi de taraf değiştirdiklerini belirterek “Yeteneklerimizi başkalarına yardım etmek için olumlu anlamda kullanmamız gerektiği sonucuna vardık” dedi. 

Daha sonra bir tweet atarak “kötü amaçlı yazılımları analiz etmek ve hatalarını telafi etmek adına bir internet sitesi kuracaklarına” dair söz verdiler.  

Öte yandan ocak ayı sonlarında, polislerin yüzlerce sunucusunun hakkından gelmesiyle Emotet çökertildi; ve polis ayrıca Netwalker’ın karanlık web sitelerine el koydu.  O dönem en etkili kötü amaçlı yazılım olarak bilinen Emotet’in yerini, TrickBot, Qakbot ve Ryuk fidye yazılımları aldı. 

Interpol uyardı: Hastaneleri hedef alan fidye yazılımlar artıyor

İster suçluluk duygusu ya da ceza korkusu isterse yeteneklerini daha meşru şeyler için kullanma arzusu olsun, fidye yazılımcılarındaki eğilim çok net bir şekilde fark ediliyor: Bir bir siber suç piyasasından ayrılıyorlar.

Digital Shadows Analisti Ivan Righi, Threatpost’a yaptığı açıklamada “Bu olay, güvenlik güçlerinin fidye yazılım faaliyetlerini çökertmeye yönelik devam eden çabalarının başarısını gösteriyor” dedi ve ekledi: “Clop, Sodinokibi ve DarkSide gibi büyük fidye yazılım oluşumlarının, saldırılarına devam etmekten vazgeçmesi pek olası görünmese de, on tutuklamalar siber suçluların fidye yazılımcı  olmadan önce iki kez düşünmelerini sağlayacaktır.”

Righı, kurbanların hacklenen dosyalarının kilidini açmanın ve geri ödeme yapmanın, işletmelere verilen zararı azaltma noktasında tam anlamıyla yeterli olmadığını da sözlerine ekledi.

Righi, Threatpost’a yaptığı açıklamada, “Ziggy, şifre kırma kodlarını yayınlayarak, fidye ödemelerinde tam geri ödeme imkanı sunarak  ve “fidye yazılım avcıları” olma sözü vererek, benzersiz bir yaklaşım benimsedi. Ancak, Ziggy aldıkları fidyeleri iade edebilir ve şifre kırıcı kodları yayınlayabilir. Ancak bu,   hasarın halihazırda oluştuğu ve saldırılar yüzünden işleri uzun süre kesintiye uğrayan mağdurların kayıplarından tamamen kurtulamayacakları gerçeğini değiştirmiyor.” şeklinde konuştu. 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu