İsrail

İsrail’den siber saldırılara karşı “Siber Kubbe” hamlesi

İsrail’den siber saldırılara karşı "Siber Kubbe" hamlesi
İsrail Ulusal Siber Güvenlik Müdürlüğü (INCD) Başkanı Gaby Portnoy

İsrail Ulusal Siber Güvenlik Müdürlüğü (INCD) Başkanı Gaby Portnoy, ülkeye yönelik siber saldırılara karşı ulusal bir savunma sistemi mekanizması geliştirmek amacıyla “Cyber-Dome” (Siber Kubbe) oluşturacaklarını açıkladı.

EnVizon Medical’in müdürü olan, silahlı kuvvetlerde 31 yıl geçiren ve İstihbarat’ta operasyon başkanlığı da dahil olmak üzere üst düzey görevlerde bulunup ordudan tuğgeneral rütbesiyle emekli olan Gaby Portnoy, bundan yaklaşık üç ay önce Ulusal Siber Güvenlik Müdürlüğü’ne atanmıştı.

“İSRAİL’İN EKSTRA SAVUNMAYA İHTİYACI VAR”

Geçtiğimiz günlerde Tel Aviv’deki bir konferansta ilk halka açık konuşmasını gerçekleştiren Portnoy, önemli açıklamalarda bulundu. Portnoy, INCD’nin geçtiğimiz yıl yaklaşık bin 500 siber saldırıyı tespit edip alt ettiğini açıklarken ulusal siber güvenliği artırmak için “Siber Kubbe” oluşturulacağını açıkladı.

Portnoy, İran, Hizbullah ve Hamas’ın faaliyetleri sonrası siber alandaki rakiplerinin giderek arttığını belirtirken gerçekleştirilen saldırıların spektrumunun da genişlediğini, vekillere, bağımsız örgütlere ve özel kişilere yönelik saldırılarda artış gördüklerini belirtti. Tüm bu sebeplerle İsrail’in ekstra savunmaya ihtiyacı olduklarını düşündüklerini belirten Portnoy, “Siber Kubbe, ulusal siber çevrede yeni mekanizmalar geliştirerek ulusal siber güvenliği artıracak ve siber saldırılardan kaynaklanan zararı büyük ölçüde azaltacaktır.” açıklamasında bulundu.

Azerbaycan’da İsrail destekli siber güvenlik merkezi kurulacak

 

GÜVENLİK İÇİN SİBER KUBBE TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL

Portnoy, “Siber Kubbe ayrıca ulusal varlıkların korunmasını geliştirmek için çeşitli araç ve hizmetler sağlayacak, ülke düzeyinde gerçek zamanlı siber saldırıların algılanmasını senkronize edecek, tehditlerin azaltılmasında kritik bir rol oynayacak.” dedi. 

Siber Kubbe’nin ne zaman faaliyete geçeceği konusunda özel bir tarih belirtmeyen Portnoy, Siber Kubbe’nin tek başına İsrail devletini güvence altına almasına yeterli olmayacağını ifade etti.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu