İsrail

İran destekli hackerlar Mossad başkanının karısının telefonundan yeni belgeler sızdırdı

İranlı hackerlar Mossad başkanının karısının telefonundan yeni belgeler sızdırdıİran destekli ‘Open Hands’ adlı bir hacker grubu, Mossad Başkanı David Barnea’ya ait olduğu iddia edilen 2020 maaş ve vergi belgelerini yayınladı ve sordu: ‘Yeni belgelerinizi karınızın eski telefonuna mı gönderiyorlar?’ 

İsimsiz bir Telegram kanalı, diğer kişisel bilgileri ve fotoğrafları içeren bir video yayınlamasından birkaç gün sonra Mossad başkanı David Barnea’ya ait olduğu iddia edilen başka belgeler yayınladı.

İbranice yayın yapan bir medya kuruluşu tarafından yayınlanan kaynağı belirtilmeyen haberlere göre, Barnea’nın karısına ait eski bir telefon, İran’la bağlantılı grup tarafından saldırıya uğradı. Haberlere göre telefonda devletin milli güvenliğine zarar verebilecek hassas bir bilgi bulunmuyor.

Cumartesi günü, “Open hands” grubuna ait Telegram kanalı, 2020’den itibaren Barnea’nın ücret ve vergilerine ait bilgilerin yer aldığı belgeleri yayınladı ve söz konusu bilgilerin “yeni” olduğunu iddia etti. Grup ayrıca bir Telegram mesajında şunları sordu: 

“Görünüşe göre Mossad’ın maaş bordroları başkanın karısının ‘ESKİ TELEFONUNDA’ bulunabilir! Bay Bernea, YENİ belgelerinizi karınızın eski telefonuna mı gönderiyorlar?? Sızıntının sadece karınızın eski telefonundan kaynaklandığına emin misiniz?” 

YILLIK MAAŞ VE VERGİ BİLGİLERİ DE AÇIĞA ÇIKTI

Belgeler, Barnea’nın Başbakanlıktan aldığı yıllık maaş ve vergi bilgilerinin beyan edildiği Form 106’ya işaret ediyor. Başbakanlıktan yeni belgeler hakkında henüz bir açıklama gelmedi.

Çarşamba günü Open Hands, birkaç kişisel fotoğraf, Barnea adına düzenlenmiş bir uçak bileti, kimlik kartı, karısına hitaben düzenlenmiş vergi belgeleri ve Hod Hasharon’un merkezindeki özel evi olduğunu iddia ettiği yerin uydu görüntülerini gösteren bir video yayınladı.

İsrail istihbarat kurumlarına hacker şoku! Mossad şefinin fotoğrafları ele geçirildi

Görünüşe göre özel bir görüntülü sohbet sırasında Barnea’nın mimik hareketleri yaptığı bir klip de videoda görülüyor.

Başbakanlık Ofisi, çarşamba günü Mossad adına yaptığı açıklamada, Barnea’nın telefonunun hacklenmediğini ve daha fazla ayrıntıya girmeden “söz konusu materyallerin eski olduğunu” belirtti.

Open Hands bilgilerin kaynağını açıklamadı ancak bir takım İbranice medya organlarında çıkan haberler İran’a işaret ediyordu. İran İslam Devrim Muhafızları Birliği ile bağlantılı bir web sitesi olan Nour News de sızıntının ayrıntılarını yayınladı.

İRANLI HACKERLARIN KİŞİSEL BİLGİLERİ YAYINLAMASI İLK DEĞİL

İran’la bağlantılı bir hacker grubu olan Black Shadow, geçen yıl bir İsrail hosting şirketini hedef aldı, bir dizi web sitesini geçici olarak kapattı ve İsrailli bir LGBT arkadaşlık sitesi olan “Atraf” dan kullanıcı verilerini çaldı. Daha sonra bir takım veriler yayınladı.

Black Shadow ayrıca 2020’de İsrailli sigorta şirketi Shirbit’ten büyük miktarda bilgi çalmış ve firma fidye ödemeyi reddettiğinde karanlık web’de satmıştı. 

Pazartesi akşamı, İsrail hükümetine ait web siteleri, basında çıkan haberlerle İran’a da bağlı olduğu iddia edilen büyük bir siber saldırı nedeniyle bir saatten fazla bir süre boyunca erişime kapatıldı. İsrailli yetkililer daha önce İran’ı 2020’de İsrail’in su sistemini hacklemeye çalışmakla suçlamıştı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu