Sektörel

DCF Veri Merkezi Fuarı Ekim’de açılıyor: “Türkiye veri merkezi üssü olmayı hedefliyor”

DCF Veri Merkezi Fuarı Ekim'de açılıyor: "Türkiye veri merkezi üssü olmayı hedefliyor"Veri merkezleri sektöründe 30 ülkeden profesyonellerini bir araya getirmeyi hedefleyen DCF Veri Merkezi Fuarı, ekim ayında Türkiye’de gerçekleştirilecek.

Avrasya Bölgesinde sadece Türkiye’de düzenlenebilen 20 – 22 Ekim 2022 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek fuarda Data Center, Cloud, Cyber Security, IoT, Big Data, DevOps, Blockchain, AI, AR-VR ve Software gibi tüm yenilikçi sektörlerin geliştirilmesi ve uluslararasılaştırılması gibi konulara ilişkin görüşmeler gerçekleştirilecek.

Fuar, tüm yenilikçi sektörlerin geliştirilmesi açısında önem taşırken, veri akışının yüzde 95’ini dışarıdan sağlayan Türkiye için de önem arz ediyor.

Bilgi, eğlence, iletişim, finansal hizmetler, kamu yönetimi, enerji transferi, güvenlik gibi güncel hayatı tamamlayan her şey bugün dijital ortamda toplanıyor.  Bilgi ve verilerin toplanması, depolanması, işlenmesi ve dağıtılması çok sayıda bilgisayar ve ağ donanımlarının bir araya geldiği fiziksel veri merkezleri ile mümkün oluyor. Dünyada veri trafiğini saklayan, yönlendiren irili ufaklı merkez sayısının 10 milyona yaklaştığı ve bu merkezlerin 2 milyar metrekareye yakın fiziki bir alanı kapladığı tahmin ediliyor.

“VERİ MERKEZİ OLARAK TÜRKİYE BÖLGESİNDE RAKİPSİZ BİR ÜLKE”

İhlas Haber Ajansına konuşan DCF Data Center Expo Proje Müdürü Savaş Burkay, “Pandemi öncesinde veri merkezlerinde Ankara’da doluluk oranı yüzde 85, İstanbul’da ise yüzde 80 civarındaydı. Pandemiden sonra veri merkezlerinin stratejik önemi iyice anlaşıldı. İki ay önce Cumhurbaşkanlığı’nın Dijital Dönüşüm Ofisi’nde yayınladığı rapor ile Türkiye’nin bölgede veri merkezi üssü olması ve veri merkezi sektörünün güçlendirilmesi adına atılması gereken adımları belirlemesi sektör için büyük önem taşıyor. Bu anlamda açıklanacak teşvikler de sektör için oldukça kıymetli. Nitekim Türkiye, çevresindeki 100 ülkeye göre bilişim know-how’ını ve ilgili sektör sanayiini geliştirmiş, bu alanda bölgesinde rakipsiz bir ülke. Çevre ülkelerdeki sektörel ihtiyaca cevap verecek en uygun firmalar Türk firmaları olacaktır. Fuar ile Türk firmalarını biraz da bu amaçla 30 ülkeyle tanıştırıyoruz.” şeklinde konuştu.

Veri bilimci ne iş yapar? Veri bilimcileri kariyer olarak nasıl bir gelecek bekliyor?

 TÜRKİYE VERİ TRAFİĞİNİN YÜZDE 95’İNİ DIŞARIDAN SAĞLIYOR

Türkiye’de mevcut veri merkezi alanının 100 bin metrekare olduğu tahmin edilirken, kamu ve özel yatırımlarla birlikte 5 yıl içerinde 400 bin metrekareye ulaşılması hedefleniyor. Türkiye son yıllarda, pandeminin de etkisiyle, veri merkezi sektöründe dünyada en hızlı büyüyen ülkelerden biri haline geldi.

Mevcut veri trafiğinin yüzde 95’ini dışarıdan sağlayan Türkiye için veri merkezi sektörü önem taşıyor. Yeni yatırımlar açısından önemli bir potansiyel olarak görülen Avrasya’da sektörün tüm taraflarını bir araya getirmeyi hedefleyen veri merkezi fuarı DCF Data Center Expo İstanbul’da üçüncü defa düzenlenecek.

20-22 Ekim 2022 tarihleri arasında, üç gün boyunca, İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek DCF Data Center Expo, tüm Ortadoğu, Doğu Avrupa, Balkanlar, Körfez Ülkeleri ve Kuzey Afrika’dan 30 ülkenin bilişim teknolojileri profesyonellerini, girişimci firmaları ve uzman konuşmacıları bir araya getirecek.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu