İsrailUluslararası İlişkiler

İsrail’de kritik altyapılar hedefte: Su sistemlerine siber saldırı

Kurak bir coğrafyada bulunmasına rağmen geliştirdiği teknolojiyle Ortadoğu’daki diğer ülkelere kıyasla su kaynaklarına sahip olan İsrail’de, çeşitli su tesisleri siber saldırıların hedefi oldu.

İsrail geçtiğimiz hafta sonu boyunca devam eden ve su altyapı sistemlerine yönelik büyük bir siber saldırıyı engellediğini açıkladı.

İsrail Ulusal Siber Güvenlik Kurumu’nun yaptığı açıklamada, “Ulusal Siber Güvenlik Kurumu tarafından atıksu arıtma tesislerinin, pompa istasyonlarının ve kanalizasyonların komuta ve kontrol sistemlerine yönelik saldırı teşebbüsleri hakkında raporlar alındı.” ifadelerine yer verildi.

Ulusal Siber Güvenlik Kurumu konuyla ilgili şirket ve kurumları acilen internet şifrelerini değiştirmeye, internet bağlantılarının kısıtlanmasını ve kontrol yazılım programlarının en son versiyona güncellenmiş olduğundan emin olunmasına yönelik çağrı yaptı.

İsrail gazetesi Yediot Ahronot’da yazana göre, Ulusal Siber Güvenlik Kurumu ve İsrail Su Otoritesi, saldırı girişimlerinin “üstesinden gelindiğini” ve “su rezervine zarar gelmediğinin vurgulanması gerektiğini” bildiren bir açıklama yaptı.

İsrailli şirket yarışma açtı, 16 ülkeden 3500 hacker saldırdı

Açıklamada ayrıca saldırıların koordineli şekilde gerçekleştiği bildiriliyor. Yediot’un aktardığına göre, saldırılar cuma ve cumartesi günleri meydana geldi.

Saldırılardan etkilenen şirketlere bir mektup gönderildi. Mektupta, çalışma faaliyetlerinde, özellikle de su rezervlerindeki* klor kullanımı konusundaki yaşanabilecek aksaklıkların acilen raporlanması gerektiği yazıldı.

Ayrıca şirketlere, bir saldırı tespit edilemediğinde internet bağlantılarını tamamen kesmeleri söylendi.

Olayların içinde bulunan bir kaynağın söylediğine göre bu durum tamamıyla “İsrail Su Otoritesi’nin tesisleri korumadaki hatasından” kaynaklandı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu