İsrailUluslararası İlişkiler

İsrail ve BAE arasında siber ittifak: İstihbarat paylaşımı ve saldırıları caydırmada ortak çalışıyorlar

Ağustos ayında İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında imzalanan barış antlaşmasının ardından siber güvenliğin de dahil olduğu birçok alanda iki ülke arasındaki işbirliği kurulmaya başladı.

İsrail Ulusal Siber Direktörlüğü Başkanı Yigal Unna ve Birleşik Arap Emirlikleri Ulusal Siber Güvenlik Direktörü Muhammad Al-Kuwaiti Tel Aviv Üniversitesi’nde yapılan sanal konferansta bir araya geldi. 

BAE’YE YAPILACAK SİBER SALDIRI GİRİŞİMLERİNİ CAYDIRMADA YARDIMCI OLACAK 

Birleşik Arap Emirlikleri Ulusal Siber Güvenlik Direktörü Muhammad Al-Kuwaiti sanal konferans sırasında yaptığı açıklamada, İsrail ile istihbarat paylaşımının Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönelik yapılacak siber saldırı girişimlerini caydırmasına yardımcı olduğunu söyledi. 

İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki siber ortaklığın ülkesine ne gibi etkide bulunacağı sorularına yanıt veren Al-Kuwaiti, ülkeler arasında normalleşme anlaşmaları imzaladıklarını, BAE’yi siber saldırılardan korumanın ise birçok sektör için olumlu bir katma değer olduğunu söyledi.  

Siber caydırıcılık: Teoriği kolay pratiği zor

‘İSRAİL TEKNOLOJİ VE SİBER GÜVENLİKTE İLERİ SEVİYEDE’

İsrail’in teknoloji ve siber güvenlik konusunda çok iyi tanındığını dile getiren Al-Kuwaiti ayrıca bu ortaklığın BAE’nin dijital dönüşümüne yardımcı olacağını söyledi. Bir aydan daha az bir süredir acil durum müdahale ekiplerinin bilgi paylaştığını da ekledi. 

Birleşik Arap Emirlikleri’nin birçok ülke ile siber bilgi birikimini paylaştığına dikkat çeken Kuwaiti İsrail ile birlikte yeni bir ekosistemin oluşacağını söyledi. Konuşmasını sürdüren Kuwaiti “İsrail’in paylaşabileceği daha önce görmemiş olabilecekleri birçok yeni potansiyel saldırı örnekleri olduğunu, bu alandaki bilgi paylaşımının siber korsanları birlikte caydırmayı mümkün kılacağını” ifadelerini kullandı. 

“İŞ BİRLİĞİNİN BAŞLAMASINDAN MUTLUYUM” 

Açılış konuşmasına Kuwaiti’yi Arapça selamlayarak başlayan Yigal Unna “Kardeşim, bu büyük fırsattan ve Tanrı’nın yardımıyla verimle ve başarılı bir iş birliğinin başlamasından dolayı mutluyum” dedi.  

Her iki ülkenin neredeyse aynı nüfusa güce ve eğitim seviyesine sahip olduklarını söyleyen Unna “yüksek teknolojiye” odaklandıklarını ifade etti. Bölgelerinin doğası nedeniyle daha fazla tehdit altında olduğunu söyleyen Unna “Daha fazla tehdit altındaysak, el ele vermeli ve birlikte çalışmalıyız. Her iki ülkenin de birbirine sunacağı çok şey var” dedi. 

BAŞLAMAYA HAZIRLAR 

Her iki ülkedeki siber profesyonellerinin hazır olduğunu ve başlamayı beklediğini söyleyen INCD başkanı, Abu Dabi’deki ilk toplantıdan liderlerin iki ülkenin iş birliği içinde olmasının yolunu açtığını ve sürecin daha hızlı işlediğini ifade etti. 

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

  

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu