İngiltere

İngiltere, çocuk hacker yetiştirmek için kolları sıvadı

Dünya genelinde pandemi nedeniyle eğitime ara verildiği şu günlerde online eğitimlere yenileri ekleniyor. Bunlardan belki de en ilginci İngiltere’deki siber güvenlik okulu olabilir. Online inisiyatif, okullar kapalıyken yeni neslin içindeki ‘dijital Sherlock Holmes’ları ortaya çıkarmak için ilham vermeyi amaçlıyor.

Söz konusu inisiyatif çocuklara evden katılabilecekleri yeni bir öğrenme deneyiminin bir parçası olarak kod kırma, güvenlik açıklarını düzeltme ve siber suçluların geride bıraktığı izleri sürme fırsatı sağlıyor. Dijital Kültür Medya ve Spor Dairesi (DCMS), Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), SANS Enstitüsü ve diğer bazı kuruluşların girişimiyle başlatılan inisiyatif, koronavirüs nedeniyle okulların kapalı olduğu bir dönemde söz konusu online okulu hayata geçirdi.

‘Çocuklarınızı hacker olarak yetiştirmekten korkmayın’

Cyber Discovery Virtual Cyber School (Siber Keşif Sanal Okulu) adı ile hayata geçirilen girişim, çocuklara bir oyunun bir parçası olarak, şifre kırma, güvenlik açıklarını bulup ve düzeltme ve suçluların geride bıraktığı dijital izleri takip etmeye dayanan 200’den fazla siber güvenlik görevini deneyimleme imkanı sunuyor. Oyun yoluyla, çocuklar ve gençler gerçek ajanların gerçek siber saldırılarla uğraşırken kullandıkları kavramları ve fikirleri öğreneceklerdir.

Dijital okul kapsamında, bilgi güvenliği uzmanları öğrencilere bilişim suçları, şifreleme ve işletim sistemleri dahil olmak üzere güvenlik disiplinlerini öğretmek için haftalık web seminerleri düzenleyecek.

HEM GÜVENLİK HEM KODLAMA DERSİ VERİLECEK

SANS Enstitüsü teknoloji şefi James Lyne, ön ayak oldukları girişim hakkında yaptığı açıklama şunları ifade etti: “Siber güvenlik, inovasyon ve çevrimiçi dünyayı daha güvenli hale getirmek için fırsatlarla dolu büyüleyici bir alan. Toplumun tüm kesimlerini kapsamakta ve ülke olarak güvenlik ve teknoloji beklentilerimizde büyük bir role sahip.”  Lyne, okulun çocuklara adeta dijital bir Sherlock Holmes, güvenlik açıklarını hackerlar onları bulmadan nasıl kapatacaklarını ve şifreleri nasıl kıracaklarını öğrenme imkanı sağlayacağını ifade etti.

NSA’de çalışan liseliler: Bize güvenip, sorumluluk veriyorlar

Siber güvenlik okulunun hayata geçirilmesi İngiliz hükümetinin siber güvenlik becerileri ile ilgili bir dizi online eğitim programı daha duyurması ile birlikte geldi. Bunlardan biri 2016’dan beri devam eden ancak sosyal mesafe kuralları gereği çevrimiçi versiyona geçen CyberFirst Yaz okulu. CyberFirst’e katılan öğrenciler, sanal sınıflarda siber güvenlik hakkında bilgi edinmenin yanı sıra kodlamayı da öğrenecekler.

Üçüncü siber güvenlik eğitim programı ise, Ulusal Suç Ajansı ve Security Challenge UK tarafından sağlanıyor. Ücretsiz CyberLand oyunu, katılımcıları sanal bir şehri bilgisayar korsanlarından korumakla görevlendirirken, güvenlik becerileri öğretiyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu