İngiltere

İngiliz polisiyle çalışan adli bilişim şirketi hacklendi, deliller tehlikede

Siber suçluların takibi ve yakalanması için adli bilişim hizmeti sunan Eurofins Scientific firmasının siber saldırganlar tarafından hacklenmesinin ardından İngiltere’de geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

İngiltere‘de birçok polis birimiyle yakından çalıştığı öğrenilen firmayı hedef alan siber saldırının ardından bazı suç delillerinin yok edilmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Haziran ayının başında iki gün boyunca devam eden bir fidye yazılım saldırısına maruz kalan Eurofins Scientific‘in sistemlerinde polis soruşturmalarında kullanılmak üzere suç mahallerinden toplanan parmak izi gibi diğer delil niteliği taşıyan bilgilerin bulunduğu bildirilirken bunların hackerların eline geçmesinden endişe ediliyor.

BİR İLK DEĞİL

Saldırı ile ilgili yürütülen soruşturmaya Ulusal Suç Ajansı ve polis kuvvetlerinin yanı sıra Ulusal Siber Güvenlik Merkezi de dahil oldu. Kötücül yazılım bulaşan bilgisayarların incelendiği soruşturmada yetkililer elden geçirilmesi gereken verinin büyüklüğünün soruşturma sürecini olumsuz etkilediğini belirtti.

Kolluk kuvvetleri ile çalışan yerli ve yabancı firmalara yönelik siber saldırılar daha önce de gerçekleşmişti.

Türkiye’nin de müşterileri arasında bulunan ve iPhone’nun parolasını kırdığını iddia eden İsrail şirketi Cellebrite geçtiğimiz yıllarda sistemini siber saldırganlardan koruyamamıştı. 2015 yılında da polis birimlerine casus yazılım hizmeti sunan İtalyan şirketi HackingTeam hackerların hedefi olmuştu.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu