Kritik Altyapı Güvenliği

ABD acil durum ilan etti: Kritik altyapılarda yabancı teknolojilerin kullanımı yasaklandı

Koronavirüs’ün ABD’de oluşturduğu zarar nedeniyle acil durum ilan eden ABD Başkanı Donald Trump bir başka konuda daha ulusal acil durum ilan etti. Acil durumun ilan edilmesinin sebebi ABD’nin enerji şebekesine yönelik siber saldırı tehdidi. Cuma günü yayınlanan başkanlık emri ile, kitlesel enerji ekipmanlarına yapılan saldırıların ulusal savunma, acil durum hizmetleri, kritik altyapı sistemleri ve ekonomi üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabileceği belirtildi. Bu nedenle, “herhangi bir yabancı ülke veya ülke vatandaşının herhangi bir menfaatinin olduğu herhangi bir ekipmanın edinilmesini ve kurulması yasaklandı.

Kararnamede şu ifadelere yer verildi: “ABD’de, dış düşmanlarının yetki alanına veya kontrolüne tabi olan ya da bunlara tabi kişiler tarafından tasarlanan, geliştirilen, üretilen veya tedarik edilen kitlesel enerji sistemi elektrik ekipmanlarının sınırsız edinimi veya kullanımı, dış düşmanların yıkıcı etkileri olabilecek kitlesel enerji sistemli elektrik ekipmanlarında güvenlik açıkları yaratma kabiliyetlerini artırmaktadır”

Trump, İran’ın füze sistemlerine karşı siber saldırıyı onayladı

Kararname aynı zamanda enerji bakanına yurt dışından satın alınan ve siber sabotajlara maruz kalan mevcut sistemleri bulma ve bunları en kısa sürede belirleme, izole etme, takibini yapma veya değiştirme yöntemleri konusunda öneriler geliştirme noktasında yetkilendirmekte.

Ulusal Güvenliğe yönelik Federal Enerji Altyapısı Tedarik politikalarına ilişkin oluşturulacak yeni bir Görev Gücü, savunma, ticaret, ulusal güvenlik, içişleri bakanlıkları ile ulusal istihbaratın yöneticileri ile Yönetim ve Bütçe Ofisi’ni kapsayacak. Görev Gücü, yeni tedarik politikaları geliştirmek ve önerilerde bulunmak için kurulacak.

İsrail’de kritik altyapılar hedefte: Su sistemlerine siber saldırı

 

Doğrudan dile getirilmese de kararnamenin Rusya ve Çin’i hedef aldığı düşünülüyor. Dragonfly ve Energetic Bear APT gibi Kremlin destekli hacker grupları yıllardır ABD enerji altyapısını kontrol ediyorlar ve istihbarat teşkilatlarından dönem dönem uyarılar alıyor.
ABD Senatosu İstihbarat Komitesi tarafından geçen yıl yayınlanan yıllık Dünya Çapında Tehdit Değerlendirme raporu, ABD elektrik şebekesinin Rus saldırılarının güçsüz bıraktığı 2015 ve 2016 yıllarında Ukrayna enerji şirketleri ile aynı kadere sahip olabileceği konusunda uyardı.

 Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu