İngiltere

İngiliz istihbaratının en genç direktörü siber savaş ve makine öğrenmesine odaklanacak

İngiltere’nin istihbarat kurumlarından MI5’in yeni direktörü, Ken McCallen oldu. Kurumun başkan yardımcılığını yapan McCallum’un terörizmle ilgili geniş bir tecrübesi bulunuyor. İngiliz istihbarat kurumunda 25 yıldır hizmet veren tecrübeli ajan, İngiltere’de eski bir Rus gizli servis elemanı olan Sergei Skirpal’e yönelik 2018’deki suikast teşebbüsü üzerine geniş bir soruşturma yürütmüştü.

Son üç yıldır Rusya üzerine yoğunlaştığı belirtilen Ken McCallum’un dezenformasyon, siber güvenlik ve yapay zeka çalışmalarına daha fazla önem vereceği değerlendirmesi yapılıyor.

Gizli servisin internet sitesinden yapılan açıklamada da McCallum’un kariyerindeki siber güvenlik ayrıntısı dikkat çekti. Açıklamaya göre, McCallum servisin siber güvenlik biriminin bir dönem yöneticiliğini yaptı ve özel sektör ile ilişkilerin genişlemesinde katkıda bulundu. İngiliz istihbarat kurumları arasında sinyal istihabratı üzerine yoğunlaşan GCHQ ile MI5’in ilişkilerinin geliştirilmesinde de McCallum’un kilit bir rol oynadığı belirtiliyor.

Eski istihbaratçıların kurduğu siber güvenlik şirketinin perde arkasındaki ilişkileri ortaya çıktı

MAKİNA ÖĞRENMESİ DETAYI 

Andrew Parker

MI5’in atamayla ilgili açıklamasında dikkat çeken bir başka detay da yeni direktörün öncelikleri arasında servisin yeni gelişen teknolojik imkanlardan mümkün olan en yüksek seviyede faydalanması amacında olduğunu belirtmesi oldu. Açıklamada makine öğrenmesinin özellikle vurgulanması gözden kaçmadı.

The Telegraph’da konuyla ilgili yayınlanan kulis haberinde, MI5 koridorlarında yeni direktörün Çin kaynaklı siber espiyonaj tehdidine karşı net bir karşılık hazırlanması gerektiğine dair çalışmalara ağırlık vereceğinin konuşulduğu aktarıldı. McCallum Skirpal olayından sonra Rus çıkarlarını hedef alan operasyonların düzenlenmesinde görev almıştı.

Gizli servisin en genç yöneticisi olacak olan McCallum görevi nisan ayında yedi yıldır görevi sürdüren Andrew Parker’dan devralacak.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: