İngiltere

“Uygurların toplandığı kamplarda gözetim sistemi kurdu” iddiası Huawei’nin başını derde soktu

ABD’nin kara listeye aldığı Çinli teknoloji devi Huawei dünyanın çeşitli ülkelerinde 5G altyapı ihalelerini kazanmak için çalışırken, Çin’de Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerinde payı olduğu gerekçesiyle eleştiriliyor.
Aralık ayının sonunda İngiliz Parlamentosundaki farklı partilerden milletvekilleri Dışişleri bakanlığına yaptıkları çağrıyla, İngiltere’nin 5G altyapı ağının döşenmesi için yapılacak ihaleye sokulmaması çağrısında bulundu.
Çin’in Şincan bölgesinde Uygur Türklerine yönelik insanlık dışı uygulamalarla gündeme gelen toplama kamplarındaki gözetleme sisteminin Huawei tarafından geliştirildiği iddia edilmişti. İngiliz Dışişleri Bakanına gönderilen yazıda imzası bulunan Tom Tugendhat Uygurlu Müslümanlara yönelik toplu cezalandırmaya Huawei’nin de katkı verdiği iddialarının soruşturulmasını isteyerek soruşturmanın sonuçlanana kadar 5G altyapısını kurma işine Huawei’nin sokulmaması gerektiğini söyledi.

ÇİNLİ HACKERLAR TÜRKİYE’DEKİ UYGUR TÜRKLERİNİN DE PEŞİNDE 

Çinli devlet otoritelerinin geçmişte binden fazla e-posta adresini ele geçirip Tibetli ve Uygur Türkü muhaliflerin dijital haberleşmesini izlediğinin ortaya çıkmış; bu olayın arından da Pekin’in cep telefonu uygulamaları üzerinden yurtdışında yaşayan Uygurlara yönelik baskıyı artırdığı basına yansımıştı.
Uygurlu Türklerin Çin’den kaçarak geldiği ülkeler arasında Türkiye’de yer alıyor. Son yıllarda Türkiye’deki Uygurları gözetim altında tutmak için Türkiye’yi hedef alan siber saldırılar işlendiği uluslararası medya organları tarafından haber olarak işlenmişti.
Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: