Türkiye

Ankara’dan sonra İstanbul’da da belediyenin düzenlediği kampanyaya siber saldırı

Ankara’da belediyenin organize ettiği ‘Ankara’da bir iftar da benden’ kampanyasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından başlatılan Askıda Fatura uygulamasının ödeme sistemi de siber saldırganlara hedef oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, Askıda Fatura uygulamasının ödeme sistemine yurt dışı kaynaklı siber saldırı gerçekleştiğini duyurdu ve ”Yurt dışı erişime kapatmak zorunda kaldık” dedi.Murat O

7 saatte 2 milyon liralık fatura ödendi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesaplarından “askıda fatura” uygulamasına ilişkin ilk verileri paylaşmışı. İmamoğlu’nun açıkladığı verilere göre, uygulamanın ilk 7 saatinde, ihtiyaç sahibi 16 bin 100 ailenin, 2 milyon liradan fazla borcu hayırseverler tarafından ödendi.

“Askıda Fatura” uygulaması nedir?

İBB’nin yaşama geçirdiği “askıda fatura” uygulaması, bu zor günlerde ihtiyaç sahibi aileler ile hayırseverleri buluşturmayı hedefliyor. https://askidafatura.ibb.gov.tr adresinden erişilebilen sisteme, İBB tarafından onaylanmış ihtiyaç sahibi aileler, ödeme güçlüğü çektikleri faturalarını bırakıyorlar. Yine aynı adresten erişebilen herkes de bu sisteme bırakılmış faturalardan istediklerini ödeyerek dayanışmaya katkı veriyorlar. Böylece veren elin alan eli görmediği bir dayanışma geliştiriliyor ve ihtiyaç sahibi alileler bir ölçüde rahatlatılmış oluyor.

Zoom ile eğitime katılan beş bin öğretmenin verileri çalındı

25 Nisan’da ABB’nin kampanyasına saldırı olmuştu

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle zor durumda kalan aileler için “Bir iftar da benden” kampanyası başlamıştı. Kampanyanın ilk gününde 101 bin 847 iftar menüsü yardımı yapılırken, kampanyanın internet sitesine siber saldırıların yapıldığı açıklanmıştı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, 23 Nisan tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, belediyenin internet sitesi üzerinden satın alınan iftar menülerinin evinde yemek yapacak kimsesi olmayan ve evinden çıkmaması gereken 65 yaş üstü vatandaşlara, kronik hastalara, engellilere ve dar gelirli ailelere ücretsiz olarak dağıtılacağını duyurmuştu.

Belediye kampanya amacına ulaştığı için “Bir iftar da benden” kampanyasını sona erdirdiğini duyurmuştu.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu