‘Çocuklarınızı hacker olarak yetiştirmekten korkmayın’

Biznet Bilişim tarafından gerçekleştirilen “Ya Hacklenirseniz?” etkinliğinin onur konuğu ve dünyaca ünlü siber güvenlik araştırmacısı ve strateji analisti, Keren Elazari yaptığı konuşmada “Hackerlardan korkmamalı, onlardan öğrenmeliyiz. Siber Güvenlik saldırılarına nasıl yaklaştığımız, kurumların gelecekteki siber dayanıklılığını belirleyecek en büyük unsurdur. Beyaz ya da siyah şapka farketmez; hacker’lardan öğrenmeme lüksümüzün kalmadığı bir dönemdeyiz.” ifadelerini kullandı. Aynı zamanda TED konuşmacısı da olan Elazari, ‘Çocuklarınızı hacker olarak yetiştirmekten korkmayın.’ tavsiyesinde bulundu.

“Hackerlık kötü bir fikir ya da iş değildir. Önemli olan Hacker’ların bu yeteneklerini nasıl kullandığıdır. Günümüzde siber güvenlik profesyoneli olarak kurumların yararına çalışan pek çok hacker var. Siber güvenlik sanat ve bilimin bileşimidir. Bilim işini zaten bilgisayarlar yapıyor. Sanat kısmı insanlar tarafından gerçekleştirilmeli.” dedi.

Etkinlikte Faruk Eczacıbaşı’nın Borusan Holding eski CEO’su Agah Uğur ile gerçekleştirdiği sohbette üst yönetimler tarafından siber güvenliğin nasıl ele alındığı ve ele alınması gerektiğine dair önemli noktalara değinildi.

Siber güvenlik farkındalığı için yöneticilerin çocuklarına ulaşın

Eczacıbaşı, C seviye yöneticilerde siber güvenlik farkındalığının artırılması için radikal bir çözüm önerisinde bulundu: “Eğer yöneticilerin dijital dünyada güvenlik konusunda daha uyanık olmasını istiyorsak, güvenlik biriminde sorumlu çalışanların şirket yöneticilerinin çocuklarına ulaşması gerekir.” Tecrübeli iş insanı bu sayede siber alanda yapılabilecek ve kurumsal zararları olabilecek siber güvenlik olaylarının dijital çağa daha fazla uyum sağlayan yeni nesil aracılığıyla önüne geçilebileceğini söyledi.

Agah Uğur da güvenlik yatırımlarını gölde yüzen kuğu analojisiyle anlatmaya çalıştı: “Göle dışarıdan baktığınızda kuğunun sessiz ve sakin bir biçimde su üzerinde ilerlediğini görürsünüz. Halbuki suyun altında kuğunun ayakları motor gibi çalışır fakat siz bunu görmezsiniz. Güvenlik yatırımları kuğuyu suda yüzdüren paletler gibidir.”

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.