İngiltere

İngiltere Başbakanı Johnson’dan büyük hata: Online kabine toplantısını Twitter’dan paylaştı

Koronavirüs salgınına geç tepki vermekle eleştirilen Britanya Başbakanı Boris Johnson, Covid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından alındığı karantinada ilk kabine toplantısını Zoom üzerinden yaptı. Johnson kabine toplantısının ekran görüntüsünü Twitter’dan paylaşınca güvenlik uzmanlarının tepkisini çekti.

Johnson, internet üzerinden yapılan kabine toplantısı sırasında telekonferansa katılımı sağlayan kimlik numarasını sosyal medya üzerinden paylaştı.

Koronavirüs salgınından sonra yoğun bir şekilde kullanımı başlayan Zoom uygulamasının çeşitli güvenlik sorunları da gündeme geliyor. Geçtiğimiz günlerde Zoom yayınladığı bir güvenlik yamasıyla Facebook’a kişisel veri gönderen bir açığını kapadı. Ayrıca İngiltere Savunma Bakanlığı da yaptığı açıklamada milli güvenlikle ilgili toplantıların Zoom üzerinden yapılmadığını bildirmişti.

JOHNSON DALGA KONUSU OLDU

Kısa süre sonra Twitter kullanıcıları Başbakan’ın “Zoom toplantı ID numarasını” silmediğini ve bazı bakanların kullanıcı adlarının görüldüğünü fark etti.

Birçok kişi, “bir sonraki kabine toplantısına” katılabilmek için telekonferansın şifresini bulmaya çalıştı. ID numarası öğrenilse de toplantılara katılmak için hâlâ şifre gerekiyor.

Başbakanlık, dijital kabine toplantılarının güvenli olduğunu ve ID’nin şifre ile korunduğunu ifade etti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu