NSA’de çalışan liseliler: Bize güvenip, sorumluluk veriyorlar

Okul dışı zamanlarda çalışan liseli çocuklara Amerikan filmlerinde rastlamışsınızdır. Sabahları gazete dağıtan ya da beyzbol maçlarında bir şeyler satan gençler bu şekilde harçlıklarını çıkartmaya çalışırlar.
CNN International’da  yayınlanan bir haber artık Amerikalı gençlerin ‘ek gelir’ için daha sıradışı işlere başvurduklarını gösteriyor. Tıpkı Maryland lisesinde okuyan ve okula gitmediği zamanlarda NSA’de çalışan Summer gibi. Arkadaşlarının kendisiyle ‘ajan’ diye dalga geçtikleri 18 yaşındaki genç, iki arkadaşı Brianna ve Simon gibi bir yıl boyunca NSA’de tercüme ve siber ile ilgili kendilerine verilen işleri yaptılar. 
Güvenlik nedeniyle haberde soyadları geçmeyen gençlere, ABD’nin sinyal istihbaratı ve kod kırma çalışmalarına yön veren Ulusal Güvenlik Ajansı’nda (NSA) stajyer olarak geçirdikleri zamanda ülkenin en önemli bilgilerine erişim izni sağlandı ve gizli operasyonlar ile ilgili sınırlı da olsa bilgiler verildi.

SİLİKON VADİSİ Mİ; NSA Mİ?

Summer, Brianna ve Simon’un aralarında bulunduğu 150 kişilik liseliler NSA’in düzenlediği programa katılma hakkı kazanmak için üst düzey yetkililere verilen güvenlik kleranslarını aldılar. ‘Klerans bir altın anahtar gibiydi, gelecekte her türlü kapıyı açacak türden bir anahtar.’ diyen Simon’a karşılık, Summer eriştikleri bilgilerin mahiyetine takılmış gibi gözüküyor: ‘Önce anlamıyorsunuz, daha sonra ne kadar geniş bir erişim yetkisine sahip olduğumuzu ancak idrak edebildim.’ Simon’a göre, NSA’in 18 yaşındaki gençlere güvenmesi onlarda bir sorumluluk hissinin oluşmasına neden oluyor. ‘Birçok genç insan kariyerlerine çok hızlı bir giriş yaptı bu sayede. Bence bu harika bir fırsat.’
ABD’de NSA dışında CIA de gençlerin istihbarat servislerinde çalışmasını artırmak için benzer programlar yapıyor. Yüksek motivasyona sahip, istekli zeki ve STEM kafasına sahip gençleri işe almak için Silikon Vadisi’ndeki şirketlerle rekabet halinde olan istihbarat ajansları gençleri alacakları ücret yerine yapılan işin önemi ve bir ölçüde de gizemi ile çekmeye çalışıyor.

İŞE ALIRKEN NEYE DİKKAT EDİLİYOR?

Yaşıtları restoran ve kafelerde çalışırken, dünyanın en büyük istihbarat servisinse staj yapan gençler arkadaşlarının ve ailelerinin işlerine saygılı olduklarını ve iş ile ilgili çok soru sormadıklarını belirtiyor. Simon ‘Arkadaşlarım sırayla müşterileri ile yaşadıklarını anlattığında ben biraz susmak zorunda kalıyorum. Onlar da buna saygı gösteriyorlar.’ diyor. NSA’deki işe alım uzmanları üniversite eğitiminden sonra yeniden liseli stajyerleri yeniden aralarında görmeyi bekliyor. CNN’e konuşan bir uzman ‘Burada yapabildiklerini başka bir yerde yapamayacaklarını artık gördüler.’ ifadelerini kullandı. İşe alımda adayların STEM projelerinde yer almasının ve robotik çalışmalarda bulunmasının ayırt edici bir faktör olduğu kaydediliyor.
NSA liseli gençleri çekmek için okullara gidip tanıtım yapmak yerine web, sosyal medya ve iş fuarlarını kullanıyor. İşe başvurmak isteyenler intelligencecareers.gov sitesi üzerinden başvurularını yapabiliyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.