İngiltere

İngiltere Huawei’yi yasaklıyor: 5G ağından çıkartılacak

Amerika ve Avustralya’nın ardından İngiltere’de Çinli teknoloji devi Huawei’e yönelik önemli bir yasak getirdi. Buna göre Huawei’in 2027 yılına kadar İngiltere’nin 5G telefon ağlarına kit tedarik etmesinin önü kesilecek. Huawei İngiltere’nin başındaki isim Lord Browne Madingley’in erken gelen istifası da İngiltere ile Huawei ile iplerin kopma noktasına geldiğini gösteriyor. Ancak İngiltere’nin bu radikal kararı daha hızlı ve etkili yasaklar uygulanması gerektiğini öne süren Muhafazakarları tatmin olmuş gözükmüyor.

Küresel düzeyde yaptırımlara maruz bırakılan Huawei, 2027 yılına kadar İngiltere’nin 5G telefon ağlarından çıkarılacak. Söz konusu tarih, Çinli teknoloji devinin çok daha hızlı bir şekilde ekarte edilmesi gerektiğini düşünen bir grup muhafazakarla Boris Johnson’ı karşı karşıya getirdi.

ABD, Huawei’yi NATO için tehdit ilan etti; 5G’de alternatif arayışında

İngiltere Kültür Bakanı Oliver Dowden da önümüzdeki yılın başından itibaren Huawei’den yeni bir 5G kitinin satın alınamayacağını açıkladı. Bununla birlikte Dowden’ın eski 2G, 3G ve 4G kitlerinin artık ihtiyaç duyulamayacak duruma gelene kadar kalabileceğini söylemesi, aynı grup muhafazakarı hayal kırıklığına uğrattı.

Bakan, İngiltere’nin 2024’teki genel seçimlere kadar Huawei gibi “yüksek riskli tedarikçileri” ekarte etmek için “geri dönüşü olmayan bir yola” gireceğini açıkladı.

MUHAFAZAKARLAR: TAMAMEN YASAKLANMALI

Ancak Muhafazakar siyasetçi Iain Duncan Smith, Dowden’ın açıklamasında çelişkiler bulunduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Madem 5G’de riskler var, neden bizim için genel olarak risk oluşturmuyor” Smith bu açıklamasına binaen Huawei’in tamamen yasaklanması çağrısında bulundu.

Kültür Bakanı, Smith’e cevaben “5G ağının temelde farklı olduğunu” belirterek 5G’nin yerini 6g’nin alacağını ve Huawei’in burada yer almayacağını açıkladı.

Dünya’ya 5G döşeyen Çin, 6G için çalışmalara başladı

Bakan milletvekillerine, açıkladığı değişikliklerin “5G’ye iki ila üç yıl arasında bir gecikme ile 2 milyar sterline kadar” bir maliyet anlamına geleceğini söyledi – ki bunlar teorik olarak faturalar yoluyla tüketicilere yansıyacak.

Karar, Huawei’in İngiltere’nin 5G ekipmanının yüzde 35’ini tedarik etmesine izin verilmesine ilişkin önceden verilmiş olan bir karardan zorunlu bir U-dönüşü anlamına geliyor ve kararda uygulanan U-dönüşünü ve daha erken hareket etmeye zorlanırlarsa telefon “kesintileri” olabileceği konusunda uyaran BT ve Vodafone ile bir uzlaşmayı temsil ediyor.

ABD KARARDAN MEMNUN

İngiltere’nin aldığı karar ABD tarafından olumlu karşılandı. Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, ABD başkanının kararı onayladığını açıkça belirterek şunları ifade etti: “İngiltere’nin tavrı, Huawei ve diğer güvenli olmayan tedarikçilerin Çin Komünist Partisi’ne bağlı hareket ettiklerinden dolayı ulusal güvenlik için bir tehdit oluşturdukları konusunda uluslararası bir konsensüs olduğunu ortaya koyuyor”

O’brien şöyle devam etti: “İnovasyonu takip etmek, 5G tedarik zincirinde tedarikçi çeşitliliğini teşvik etmek ve 5G güvenliğinin tehlikeli manipülasyonlardan arındırılmasını sağlamak için İngiltere’nin yanı sıra diğer birçok ortak ve müttefikimizle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Çin’in İngiltere Büyükelçisi Liu Xiaoming, konuyla ilgili attığı tweette “İngiltere’nin Huawei hakkında verdiği yanlış karar ve hayal kırıklığı. İngiltere’nin diğer ülkelerdeki şirketler için açık, adil ve ayrımcı olmayan bir  ortam sağlayıp sağlayamayacağı tartışmalı hale geldi.”

İngiltere’nin Huawei’den geri çekilmesi kararına rağmen Muhafazakârlar telekomünikasyon devinin hala ciddi bir ulusal güvenlik riski oluşturduğuna ve İngiltere’nin daha net yasaklar uygulayan ABD ve Avustralya’yı takip etmesi gerektiğine inanıyor.

Lord Browne Madingley

Öte yandan, Huawei İngiltere’nin başındaki isim de hükümetin verdiği kararların ardından görevinden istifa etti. Sky News’in haberine göre, Browne’nin görev süresi normalde önümüzdeki Mart ayında sona ermiş olacaktı. İş adamının erken istifa haberi, kültür bakanı Oliver Dowden’in hükümetten milletvekillerine Huawei’in 5G şebekelerinde kullanılmak üzere kit tedarik etmesini yasaklama kararını bildirmesinden hemen önce gerçekleşti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

KARARIN ARDINDAN İNGİLTERE VE ÇİN İLİŞKİLERİNİN GERİLMESİ BEKLENİYOR

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu