İngiltere

İngiltere, 10 milyon sterlini siber güvenlik için hibe etti

İngiliz hükümeti çığır açan siber güvenlik teknolojilerini geliştirmek için dört yılda 10 milyon Sterlin hibe etmeye karar verdi.

Birleşik Krallık’taki kuruluşların altyapısına yardım etmeyi ve dijital araçların siber saldırılara karşı daha dirençli olmasını hedef alan hükümet, “Tasarım ile Dijital Güvenlik” hibe programına dokuz kurum daha ekledi. Hibeyi kazanan ekipler araştırma için 10 milyon Sterlin’i paylaşacak. Bunların arasında yer alan Southampton Üniversitesi’nin HD-Sec adlı çözümü, yazılımsal güvenlik açıklarını ve hatalarını azaltmayı hedefliyor.

HİBE KAZANAN EKİPLER ARASINDA ÜNİVERSİTELERİN ÇALIŞMALARI DA VAR

Glasgow Üniversitesi liderliğindeki AppControl ayrıca, otomobillerde, tıbbi robotlarda veya nükleer santrallerde kullanılabilecek hayati sistemlerin dijital olarak güvenli kalmasını sağlamak ve programda daha önce geliştirilen son teknoloji mikroişlemcilerden yararlanmak için fondan pay alacak.

Hibe alan bir başka kuruluş olan Birmingham Üniversitesi, hassas kişisel verilerle hackerlar arasında kalkan görevi görecek sistemleri korumak için prototip mikroçipleri kullanacak olan dijital çözüm CAP-TEE’ye liderlik edecek.

PROGRAMIN İÇİNDE SİBER GÜVENLİK TEKNOLOJİLERİ DE MEVCUT

Geçen yıl başlatılan “Tasarım ile Dijital Güvenlik” programı, bilgisayar korsanlarının otonom araçlar, kişisel bilgisayarlar veya akıllı ev güvenlik sistemlerinin yanı sıra siber saldırılar ve veri ihlalleri gibi dijital sistemlerin kontrolünü uzaktan ele geçirmesini önleme potansiyeline sahip. Bu da insanların ve çevrim içi işletmelerin daha iyi korunduğu anlamına geliyor.

Girişimin önceki aşamasında, Capability Hardware olarak bilinen süper bilgisayardan sunucuya, dizüstü bilgisayara ve akıllı telefona kadar her şeyde kullanabilen son teknoloji mikroişlemci teknolojisinin daha güvenli olmasını sağlama amacı olan bu araştırmanın geliştirilmesi konusunda adımlar atıldı. Bu teknoloji yakında dünya çapında daha güvenli dijital cihazlar ve hizmetleri destekleyecek.

SİBER GÜVENLİK İHLALLERİ ARTIYOR

Siber Güvenlik İhlalleri Araştırması 2020’ye göre, işletmelerin neredeyse yarısı (yüzde 46) ve yardım kuruluşlarının dörtte birinden fazlası (yüzde 26) son 12 ay içinde siber güvenlik ihlalleri veya saldırıları yaşadıklarını bildirdi. Orta veya büyük ölçekli bir işletmeye yapılan siber saldırıların toplamı 5 bin 220 sterline yükseldi.

HİBE GELİŞMİŞ YAZILIM VE UYGULAMALAR YAPMAK İÇİN KULLANILACAK

Hibe almaya hak kazananlar, alacakları fonu, bu ilerlemeyi geliştirmek, yazılım kodunun güvenli olduğundan ve herhangi bir bilgisayar korsanlığı girişimini fark edecek gelişmiş yazılım ve uygulamalar yapmak için kullanacak.

Bankalar, medikal şirketler veya internet üzerinden satış yapan firmalar, sistemlerinde genel olarak bu yüksek güvenlikli yazılımı kullanabilir. Ayrıca yazılım, insanların dijital hizmetlere daha fazla güven duymasını sağlayabilir ve işletmeleri çok fazla maddi zarara uğratan siber saldırıları ve veri ihlallerini azaltabilir.

Hibeyi alan her gruplar, çalışmalarının bir prototipini ve çalışmalarının genel olarak ne sonuçlar doğuracağını kısa sürede bir brifing ile sunacak.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu