Uluslararası İlişkiler

İngiltere drone saldırısının intikamını siber saldırı ile alabilir

İngiltere drone saldırısının intikamını siber saldırı ile alabilirDeniz üzerinde bir İngiliz’in drone saldırısıyla öldürülmesi üzerine Boris Johnson, faili olmakla suçladığı İran’a bu saldırının ‘sonuçları’ olacağı uyarısında bulundu. İngiltere ve müttefikleri siber saldırı ile karşılık vermeyi planlıyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiliz bir güvenlik görevlisini ve Romanyalı bir denizcinin ölümüne sebep olan Mercer Street adlı petrol tankerinin vurulmasından İran’ı sorumlu tuttu. Başbakan Johnson, misilleme konusunda Tahran’a karşı müttefikleri konumunda olan ABD ve İsrail ile birlikte çalışmalar yürütüyor. Hükümet kaynakları, Umman açıklarında gerçekleştirildiği bildirilen saldırının ardından misilleme için bir dizi “seçenek” üzerinde çalışıldığını açıkladı.

İngiliz The Sun gazetesine konuşan üst düzey bir savunma kaynağı, misillemenin muhtemelen siber alanda olacağını söylerken, söz konusu saldırı ile “bir İngiliz vatandaşının bu şekilde öldürülemeyeceği” mesajının yerine ulaşacağını belirtti. Benzer bir açıklama yapan bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ise, “Bir İngiliz vatandaşı öldürüldü ve bizim bazı sınırların aşılmaması gerektiği konusunu netleştirmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

İran’ın gizli belgeleri sızdı: Siber sabotaj planları ortaya çıktı

Gazeteye bilgi veren önemli bir kaynak, ismi açıklanmayan İngiliz vatandaşının kasıtlı olarak hedef alındığına inanmadıklarını söyledi. İran’ın İngiltere büyükelçisi gereken tepkiyi iletmek üzere Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı. Alınan bilgilere göre İranlı büyükelçinin cevabı Londra tarafından tatmin edici bulunmadı.

“ORANTILI BİR CEVAP GEREKİYOR”

İran’ın saldırısı İngiliz siyasetçilerin peş peşe açıklamalarına sebep oldu. İngiltere’nin Ortadoğu’dan Sorumlu Devlet Bakanı James Cleverly, İranlı diplomata Tahran’ın “uluslararası barış ve güvenliği riske atan eylemleri derhal durdurması” gerektiğini söyledi. İran’ın “yaptıklarının sonuçlarıyla yüzleşmesi” gerektiği açıklamasını yapan Başbakan Johnson ise Tahran’ı “seyrüsefer özgürlüklerine saygı göstermeye” çağırdı.

Diğer yandan, Batı dünyasının İran’ın Ortadoğu’daki girişimlerinin kontrol altına alınması için gerekeni uzun zamandır yapmadığı yorumunu yapan Parlamento Savunma Komitesi Başkanı Tobias Ellwood, saldırının “orantılı bir cevap gerektirdiği” ifadesini kullandı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu