Dijital Güvenlik

FBI ve Europol İtalya’da aşılamayı etkileyen siber saldırı için devreye girdi

FBI ve Europol İtalya'da aşılamayı etkileyen siber saldırı için devreye girdiİtalya‘da Kovid-19 aşılamasının da organize edildiği bilgisayar sistemine düzenlenen siber saldırıyla ilgili soruşturma genişliyor. FBI ve Avrupa Birliği’nin güvenlik birimi Europol soruşturmaya destek verecek.

Geçen hafta sonundan bu yana çözülemeyen siber saldırı nedeniyle bölgede Kovid aşıları da dahil sağlık sisteminin yönetiminde aksaklıklar yaşanıyor. Yaklaşık 6 milyon nüfuslu Lazio bölgesinde yaşayanlar günlerdir Kovid aşısı randevuları, testleri ve muayene işlemlerine internet üzerinden ulaşamıyor.

Lazio bölge yönetimi dün yaptığı açıklamada, aşı randevularının 72 saat içinde yeni bir platform üzerinden yeniden başlayacağını duyurdu.

Lazio bölgesi başkent Roma’yı da kapsadığı için çok sayıda kritik roldeki ismin kişisel verilerinin siber tehdit unsurlarının eline geçmesinden endişe ediliyor.

İtalya’da açılan soruşturmaya terörle mücadele savcılığı da dahil olurken, FBI ve Europol de soruşturma için devreye girdi.

NATO DA DEVREYE GİREBİLİR

İtalya Parlamentosu Cumhuriyetin Güvenliği Komisyonu siber saldırıyı gündemine aldı. Parlamento Komisyonu Başkanı Adolfo Urso, saldırının yabancı bir ülkeden kaynaklandığı şüphesinin teyit edilmesi halinde NATO’nun da devreye girebileceğini söyledi.

Urso, “Bunu yapan bir suç örgütüyse meseleyi polis ele alır. Ama bir devletin parmağı varsa Savunma Bakanlığı devreye girer. Ayrıca NATO da siber ortamı (hava, kara, deniz ve uzaydan sonra) 5. savaş alanı olarak tanımlıyor. Yani Kuzey Atlantik Antlaşması’nın 5. maddesi (bir NATO üyesine saldırının, tüm üye ülkelere yapılmış sayılması) uygulanabilir.” dedi.

HASTANE ÇALIŞANININ ÇOCUĞUNUN BİLGİSAYARINA SIZILDI

İtalyan basınına göre siber saldırı, tehdit aktörlerinin Lazio bölgesinde görevli bir çalışanın çocuğunun kullandığı bilgisayarla sisteme sızmasıyla gerçekleşti. Bu haberi değerlendiren uzmanlar, pandemi nedeniyle dijitalizasyon ve evden çalışmanın yaygınlaşmasının siber saldırılara karşı güvenlik açığını artırdığını belirtti.

Parlamento Cumhuriyetin Güvenliği Komisyonu Başkanı Urso da, “Pandemi nedeniyle dijital sistemlere geçişin hızlanması siber sistemlerin savunmasızlığını önemli ölçüde artırdı.” dedi.

İtalyan basınında yer alan diğer haberlere göre halen üzerinde durulan ihtimallerin başında siber saldırının arkasında bir yabancı devletin bulunduğu şüphesi geliyor. Ancak saldırının, Kovid belgelerini (yeşil pasaport) kopyalayarak kullanıcıların bilgilerini satmayı amaçlayan korsanlarca düzenlenmiş olabileceği de değerlendiriliyor.

İtalya’da siber saldırı aşı randevu sistemini felç etti

60 milyon nüfuslu ülkenin en kalabalık ikinci bölgesi olan ve başkenti de kapsaması nedeniyle özel önem taşıyan Lazio bölgesine siber saldırı, İtalyan hükümetinin Kovid belgelerini zorunlu kılma kararının ardından yaşandı.

Ülkede 6 Ağustos’tan itibaren birçok mekan ve etkinliğe giriş için “yeşil pasaport” olarak anılan Kovid sertifikası sunmak gerekecek.

Kullanıcının en az bir doz aşı yaptırdığını, son altı ay içinde Kovid-19’a yakalanıp iyileştiğini ya da son iki gün içinde yaptırdığı test sonucunun negatif olduğunu gösteren belgeler Kovid-19 sertifikası olarak kabul edilecek.

Kovid sertifikası şartı kararı sonrası ülkede aşı randevularında büyük artış yaşanmış ancak bazı kesimler bu zorunluluğa karşı çıkarak protesto gösterileri düzenlemişti.

Kaynak: BBC Türkçe

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu