Siber Güvenlik

Açık Kaynaklı Firewall’ara Seviye Atlatan Sihirbaz: Zenarmor

Ağ güvenliğinin vazgeçilmez bir parçası olan güvenlik duvarlarında açık kaynak kodlu ürünler ile ticari alternatifleri arasındaki farklar hızla kapanıyor. Açık kaynaklı firewall’ları yeni nesil güvenlik duvarı özellikleri eklenmesini sağlayan ve kurumsal çözüm seviyesine taşıyan teknolojiler her geçen gün güçleniyor.

FreeBSD tabanlı güvenlik duvarları OPNsense ve pfSense de dahil olmak üzere birçok platforma kurulabilen Zenarmor da bu teknolojik çözümler arasında yer alıyor. 

Kullanıcı dostu arayüzü ile dikkat çeken ve 147 ülkede 14 binden fazla kullanıcısı olan yeni nesil güvenlik duvarı plugin’i Zenarmor, modern siber tehditlere karşı kapsamlı koruma sağlamada, sızma önleme, uygulama kontrolü ve yapay zeka destekli web filtrelemenin de içinde bulunduğu birçok özellik ile ağlarını güvence altına almak ve verilerini korumak isteyen kuruluşlar için ideal bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Zenarmor’ı ücretsiz kullanmak için tıklayın!

KURULUM DERT OLMAKTAN ÇIKIYOR

Şimdi genel hatlarıyla bahsettiğimiz Zenarmor’un özelliklerine biraz değinelim.

Öne çıkan özelliklerinden ilki kolay kurulum. OPNsense paltformunda kullanıcı arayüzünden diğer platformlarda ise sadece iki satır komut ile kolayca kurulabiliyor. Kullanılan cihazdan bağımsız olarak birçok donanım üzerinde farklı işletim sistemlerinde çalışabilen ürün, kullanıcılarına cihaz/donanım bağımlılığını azaltmada ciddi avantaj sağlıyor. Üstelik uzaktan yönetilebilen bulut yönetim arayüzü Zenconsole ile de güvenlik yöneticilerinin en büyük yardımcılarından biri olmaya aday görünüyor. 

DİNAMİK TEHDİTLERE DİNAMİK ÇÖZÜM

Siber tehditlere her geçen gün yeni bir tanesi eklenirken, siber tehdit aktörleri sistemlere sızmak için sürekli farklı yöntemler geliştirirken savunma araçlarının değişime ayak uyduramaması saldırganların bir adım öne geçmesine yol açıyor. Zenarmor’ı güçlü kılan yanlarından bir tanesi güncel siber tehditlere kolayca adapte olabilmesi. Sıfırıncı gün (zero day) saldırıları ve yeni çıkan zafiyetlere karşı seri önlemler geliştiren Zenarmor, oltalama saldırıları, key loggers, casus yazılımları, ve botnet gibi birçok tehdidi gelişmiş veri tabanı sayesinde kolayca önleyebiliyor.

Yeni nesil güvenlik duvarı plugin’i Zenarmor’ın öne çıkan diğer özellikleri ise şöyle: 

Web filtreleme: Arka planda farklı iki siber istihbarat sisteminin çalıştığı Zenarmor milyarlarca internet sitesinin kategorizasyonu ve güvenlik seviyeleri hakkında isabetli verdiği kararlarla birçok siber tehdidin önünü alıyor.

Uygulama kontrolü: Kurumsal firmaların önemli güvenlik ihtiyaçlarından biri olan ve üretkenliğe zarar veren uygulamaları filtreleme talebine karşılık verecek bu özellik Zenarmor’ın en çok tercih edilen özellikleri arasında yer alıyor. 

Ebeveyn kontrolü: Eğitim kurumları ve ebeveynlerin sıklıkla başvurduğu ebeveyn kontrol özelliği yetişkin olmayan bireylerin daha güvenli internet kullanımı için faydalı bir özellik olarak ön plana çıkıyor.

Raporlama: Kolay üretilebilen, anlaşılır ve birçok güvenlik duvarı yöneticisinin  kısa zamanda adapte olabildiği sade ve kullanışlı arayüzü raporlamada verimliliği artırıyor. Birçok raporu analitik sorgulamarla görselleştirebildiğiniz, zamanlanmış raporlarla izleyebildiğiniz ve paylaşabildiğiniz yapısı ile çoğu firewall sistemlerinde olmayan esnek raporlama özelliği dikkat çekiyor.

ZENARMOR HANGİ ORTAMLARDA KURULABİLİR?

Zenarmor yeni nesil güvenlik duvarının kolay ve neredeyse her yere kurulabiliyor olması en büyük artılarından birisi.

  • Sanal ortamlara (Vbox-Vmware-Proxmox)
  • Donanımsal sunuculara
  • Evinizdeki eski bir PC ye
  • Cloud ortamlara (Google, Amazon gibi)

kurulabiliyor olması Zenamor’u rakiplerinden ayıran en büyük özelliği. Üzerinde koştuğu ortama minimum etkisi nedeni ile fazla kaynak talep etmeyen kaynak cimrisi bir uygulama diyebiliriz.

ZENARMOR KURULUMU NASIL YAPILIR?

Zenarmor’ın web sayfasında detaylı şekilde anlatılan tüm platformlar için kurulum rehberine göz attığınızda firewall kurulumunun daha önce hiç olmadığı kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Ülkemizde henüz çok yaygın olmasada dünyada 150 ülkede kullanılan 14 binden fazla kullanıcının güvenlik çözümü olarak ön plana çıkan Zenarmor’u siz de ücretsiz olarak kurup kullanabilirsiniz.

https://dash.zenarmor.com/register/free-edition?utm_source=form&utm_medium=web&utm_campaign=siber_bulten

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu