Siber Güvenlik

Yüzbinden fazla ChatGPT hesabı ele geçirildi: Türkiye, Orta Doğu’da 4. sırada

Yüzbinden fazla ChatGPT hesabı ele geçirildi: Türkiye, Orta Doğu’da 4. sıradaYapay zeka devi OpenAI firmasının sohbet robotu ChatGPT’nin kullanıcı hesap bilgilerine sahip yüz binden fazla cihaza hırsızlık yazılımı (infostealer) bulaştığı ortaya çıktı.

Singapur merkezli Siber Güvenlik firması Group IB araştırmacılarının raporuna göre, 101 bin 134 cihaza bulaşan info stealer yazılımının yapay zeka firması Open AI tarafından geliştirilen sohbet robotu ChatGPT’ye kayıtlı hesap bilgilerini ele geçirdi.

ChatGPT kimlik bilgilerine sahip hırsızlık yazılımı bulaşmış en çok sayıda cihazın bulunduğu bölgeler arasında Orta Doğu ve Afrika bölgesi ikinci sırada yer aldı. En çok hesap bilgisi çalınan ülkeler arasında ise ilk 3 sırada Hindistan, Pakistan ve Brezilya yer aldı.

Söz konusu bölgede, Mısır, Cezayir, Türkiye, Kenya ve Nijerya en çok etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye ise en çok etkilenen 4. ülke oldu. 

Group-IB araştırmacıları, Türkiye’de 1.922  ChatGPT hesabının kimlik bilgilerine sahip cihaz tespit etti. 

ChatGPT kullanıcı bilgileri, son bir yıl içinde dark web üzerinde ticareti yapılan info stealer yazılmların sistem günlüklerinde (log) bulundu. ChatGPT hesaplarını içeren logların çoğunluğu, Racoon infostealer tarafından ihlal edildi. Çalınan ChatGPT hesaplarını içeren logların sayısı Haziran 2022 ile Mart 2023 arasında sürekli olarak artış gösterdi.

INFOSTEALER YAZILIMLAR NASIL BULAŞIYOR?

Infostealer yazılımlar,  internet tarayıcılarda kaydedilen kişisel bilgileri, kredi kartı, kripto cüzdan, gezinme geçmişi gibi verileri topluyor.

 Toplanan veriler siber tehdit aktörlerine gönderen zararlı yazılımlar ayrıca anlık mesajlaşma uygulamaları ve e-postalardan da veri toplayabilir ve hedefteki cihaz hakkında detaylı bilgiler elde edebiliyor.

ChatGPT’de veri güvenliği sorunu yaşayan OpenAI, Bug Bounty programı düzenliyor

Genellikle oltalama ve benzer yöntemlerle yayılan infostealer yazılıımlar, hedef seçmeden mümkün olduğunca çok bilgisayara bulaşıyor. Basit yapısı nedeniyle kolay üretilen zararlı yazılımlar elde edilen bilgiler dark web üzerinde siber tehdit aktörler tarafından satışa çıkarılıyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu