Siber Güvenlik

Yeni dolandırıcılık yöntemi: ‘Her şeyinizi bilen’ e-postalar

İngiltere’de ortaya çıkan yeni bir e-dolandırıcılık furyası, Türkiye için de kötüye işaret.

BBC’de yer alan habere göre, yeni siber dolandırıcılık hamlesinde, şahıslar borçlu olduklarını belirten bir e-posta alıyorlar. Yasal bir şirketten gelmiş gibi duran bu e-postada, borçlu olduklarını ve borcun ödenmesinin geciktiği belirtiliyor. Buraya kadar daha önce spam kutularına düşen dolandırıcılık e-postaları gibi duruyor. Yeni dolandırıcılık hamlesinin farklılığı da burada başlıyor.

İLGİLİ HABER >> 237 BİN KİŞİNİN BİLGİLERİ, 400 DOLARA SATIŞA ÇIKTI

E-postanın sonunda, alıcı kişinin ismi ve ev adresi de yazıyor ve faturanın adrese gönderildiği ifade ediliyor. Tabii, e-postanın sonunda kişisel ev adresini görmek şaşırtıcı oluyor.

Faturanın online halini görmek isteyenler için bir link de e-postada yer alıyor. İşte bu linke tıklandığında, e-dolandırıcılık kumpasının ortasına düşülmüş oluyor.

Linkin açılmasıyla birlikte  kişilerin bilgisayarlarındaki bilgiler şifrelenip çalınıyor ve üç gün içinde gerekli parayı ödemeleri halinde bilgileri geri alabileceği söyleniyor. Üç gün içinde ödeme yapmazsanız, ödenmesi gereken fidyenin artacağı tehdidi de ekleniyor.

İLGİLİ HABER >> PERAKENDE DEVİ DE OLTALAMA KURBANI

Yetkililer, bu korsan ekibin ev adreslerini nasıl elde ettiğini bilmediklerini belirtiyor. Ancak eski bir veri tabanının ele geçirilmiş olabileceği tahmin ediliyor.

Londra Kolej Üniversitesi’nden Doktor Steven Murdoch konuyla ilgili gerçekleştirdiği açıklamasında, bu dolandırıcılık hamlesinin Doğu Avrupa ve Rusların hamlesi gibi gözüktüğünü ifade ediyor.

Türkiye vatandaşlarının kişisel bilgilerinin ortaya saçıldığı bir döneme denk gelen bu dolandırıcılık yöntemi, veri hırsızlığının varabileceği tehlikeleri bir kez daha gözler önüne seriyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu