Siber Güvenlik

Amerika siber saldırılara karşı mücadele edecek personel bulamıyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Güvenlik Bakanlığı şu aralar artış gösteren siber saldırı tehditlerine karşı mücadele edecek personel bulma sıkıntısı çekiyor.

Bakan Jeh Johnson, bakanlığın yüksek önem taşıyan altyapı sistemlerini hedef alan siber saldırılara karşı mücadele edebilecek kalifiyede personel bulamamasının nedenini bakanlığın özel sektöre kıyasla daha az ücret vadetmesi ve de istihbarat ajansları kadar cazibesinin olmaması olarak açıklıyor.

İLGİLİ HABER >> SİBER GÜVENLİK BÜTÇELERİ TEHDİTLERE KARŞI YETERSİZ

Geçtiğimiz ay senatörlerle yapılan bir oturum esnasında konuşan bakana göre, bakanlığın ulusal güvenlik departmanıyla alakalı hiçbir şüphe taşımayan siber yeteneklere ihtiyacı var.

“Lakin bizim de bakanlığın şu an [siber güvenlik alanında] gereken yerde ve kapasitede olmadığına dair şüphemiz yok,” diyen Johnson, olası siber tehditlerin 23 Aralık’ta Ukrayna’da bir güç nakil şebekesinin hacklenerek 225 bin vatandaşın elektrik kesintisi yaşamasının ardından daha fazla arttığını söyledi.

Ukrayna hükümetine olayın incelenmesi konusunda yardım eden bakanlık, son zamanlarda Tahran hükümetiyle bağlantısı olduğu iddia edilen İranlı hackerların New York’ta bir baraja siber saldırı düzenlediğine ilişkin açığa çıkan bilgiler nedeniyle huzursuz.

İLGİLİ HABER >> ABD SİBER SALDIRILARLA MÜCADELEDE KESENİN AĞZINI AÇTI

Yetkililere göre, 2013 yılında New York’un 32 km kuzeyinde bulunan baraja düzenlenen siber saldırı, hükümeti yabancı hackerların ulusal altyapı sistemlerini hedef aldığı gerçeğiyle yüzleştiren endişe verici bir gelişme.

İran Devrim Muhafızları teşkilatı adına çalıştığı söylenen yedi kişilik bir ekip, baraja yönelik düzenlenen siber saldırı için sorumlu tutuluyor.

Eski bir bilgisayar sistemine sahip olan baraja düzenlenen siber saldırı, ayrıca şebeke sistemlerine, hava trafik kontrol sistemlerine ve boru hatlarına yapılabilecek benzer saldırı tehditlerini de akıllara getirdi.

Amerikan hükümetine göre, 2012 yılında 200 altında olan altyapıları hedef alan yıllık siber saldırı sayısı 300’e çıktı.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu