KüreselSektörel

Perakende devi de oltalama kurbanı

ABD’nin en büyük perakende zincirlerinden Sprouts Farmers Market son zamanlarda ülkemizde de artış gösteren oltalama saldırısı kurbanı oldu.

Bir çalışana şirket yönetiminden geldiği görünümü verdikleri e-posta atan siber saldırganlar, çalışandan maaş bordrosunu istedi. Mailin yönetimden geldiğini sanan çalışan da içerisinde siber saldırganların ihtiyacı olan tüm kişisel bilgilerin yer aldığı maaş bordrosunu hackerlara gönderdi. Böylece sosyal sigorta numarası, maaşı ve adres bilgileri kimlik hırsızlarının eline geçti.

İLGİLİ HABER >> OLTALAMA SİBER SUÇLULARIN FAVORİSİ

Saldırganlar bu bilgileri kullanarak şirketlerden kendi kontrollerinde bulunan hesaplara yüklü miktarda transfer yapılmasını sağlıyor. Ocak ayında Avusturya havacılık şirketi FACC oltalama saldırıları sonucunda 54 milyon dolar kaybetti. FBI’ın araştırdığı son olayda ise şirketin 21 bin çalışanından kaçının bu saldırılara maruz kaldığı henüz tespit edilemedi.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu