Siber Güvenlik

Terörist siber saldırılar şiddetleniyor

Teröristlerin siber saldırı kapasiteleri düşük olmasına rağmen gelecek yıllarda daha yıkıcı saldırı yapabilecekler iddia ediliyor.

Avustralya hükümeti, üç yıl içinde teröristlerin yıkıcı özellikte bir siber saldırı yapabileceklerini öngören bir rapor hazırladı. Avustralya başbakanının siber güvenlik danışmanı Bakan Dan Tehan, “Teröristlerin bir siber saldırı yapma ihtimalleri şimdilik düşük. Daeş, sosyal medyayı propaganda ve yeni eleman kazanmak için kullanıyor. Ama hakiki bir siber saldırı yapma kapasiteleri düşük” dedi.

İLGİLİ HABER >> İLK SİBER TERÖRİST YARGI ÖNÜNE ÇIKTI

Ülkede bir gazetede çıkan yazısında Tehan, “Ancak bu hep böyle olmayacak. Avustralya Siber Güvenlik Merkezi’nin tahminlerine göre üç yıl içinde teröristler, güvenlik bir bilgisayar ağını yıkıcı bir şekilde tehdit edecek seviyeye ulaşacak” ifadelerini kullandı.

Siber güvenlik danışmanı Tehan, ulusal bilgisayar acil müdahale ekibinin geçen mali yıl içerisinde 14 bin 804 siber saldırıya karşı mücadele ettiğini, bunların 418’nin “milli çıkarlara ve kritik altyapılara” karşı olduğunu belirtti.

Avustralya’nın Sydney Morning Herald gazetesi, ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper’in de 2015 Eylül tarihli değerlendirmesinde terörist grupların bilgisayar korsanlığını henüz test etme aşamasında olduğunu, terörist sempatizanlarının “düşük ölçekli saldırılar” yapabildiklerini söylediğini hatırlattı.

Terör uzmanı Alex Kassirer, başka bir gazeteye yaptığı değerlendirmede, teröristlerin siber saldırı yapabilecekleri düşüncesinin “gülünç” olduğunu ancak bu alana girmek için istek gösterdiklerine dikkat çekti.

Kassirer, “Başarılı olacaklarını gördükleri için bunu denemeleri kaçınılmaz” yorumunda bulundu. Böyle bir saldırının ne zaman olacağını bilemediğini kaydeden terör uzmanı, “Ancak üç yıl öngörüsünün çok abartılı olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu.

Devlet destekli siber saldırıların başarılı olmasının da bu grupları cesaretlendirdiğini anlatan Kassirer, ülkelerin uluslararası toplum nezninde sorumlu olduğunu ancak terörist grupların elini bağlayan da bir kısıtlama olmadığını vurguladı.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu