Makale & Analiz

Ponemon Enstitüsü Siber Güvenlik Çalışmaları Hakkında Neler Diyor?

Değişen ve gelişen dünyanın ortaya çıkarmış olduğu girişimler ve yenilikler, teknolojik olarak uluslararası aktörlerin saldırı ve savaş stratejilerini de etkilemiştir. Bu durum an itibariyle o kadar gelişmiştir ki,  siber saldırıların zamana ve mekana göre bir kapasitesi olmuştur. Tartışılan ve tam olarak adının koyulamadığı boyut ise, yaşanılanların tek taraflı bir saldırı olduğu mu yoksa savaş kavramıyla beraber anılan bir unsur olduğu mudur. Uluslararası ilişkiler dahilinde bir zemine oturtulan siber güvenlik ve beraberinde getirdiği algısal düzey siber uzayı çatışma alanı haline dönüştürerek teorik bir zemin hazırlamıştır.

Uluslararası ilişkiler alanında, siber güvenlik ile etkileşimde teorik çalışmaların oluşturulması adına, ABD’de özel sektör bünyesindeki destek ve konuya ilişkin çalışmalar kayda değerdir. Bilgi teknolojileri ve bu alanın getirmiş olduğu yeniliklerle birlikte yoğrulan devletlerin kurumsal bazda yapmış oldukları çalışmalar ve üniversitelerin bu konudaki çalışmalara olan destekleri karar alıcılara çoğu zaman raporlar halinde sunulmaktadır. Bu türden gelişmeler, uluslararası ilişkiler teorilerinin siber güvenlik zemininde gelişimini mümkün kılmaktadır. Uluslararası ilişkilerin teorik boyutunda ABD’deki atılımın temelinde bu unsur önemli bir yere sahiptir.

VAHİT GÜNTAY’IN DİĞER KÖŞE YAZILARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Uluslararası ilişkiler adına, uluslararası aktörlerin de etkilendiği ve çalışmanın konusunu oluşturan siber güvenlik akademik ve profesyonel düzlemde, farklı alanlarda da gelişimini sürdürmüştür. ABD’de faaliyet gösteren Ponemon Enstitüsü’nün raporlarında siber güvenlik alanında yapılan çalışmaların boyutu son yıllar itibariyle gözler önüne serilmiştir. Aşağıdaki grafikte görüleceği üzere, siber güvenliğin çalışılmasına ilişkin genel araştırma alanlarında, teknik başlıklarda bir baskınlık göze çarpmaktadır. Uluslararası ilişkiler boyutundaki çalışmalar interdisipliner boyutta ele alınmakta ve konunun doğru anlaşılması adına teknik boyuttan asla kopulmamaktadır. Özellikle bilişim suçlarına ilişkin artış göz önünde alındığında siber güvenliğin hukuk çalışmaları boyutundaki eksiklik dikkat çekicidir. İncelenen raporlarda University of Washington, US Military Academy West Point, West Chester University of Pennsylvania, University of Pittsburgh, George Mason University akademik yetkinlikleri en iyi okullar olarak değerlendirilerek çalışma düzeyinde baz alınmıştır. Ponemon Enstitüsü tarafından yayınlanan “Siber Güvenlik Alanında En İyi Okullar” adlı raporda toplam 183 siber güvenlik programı incelenmiştir.

ABD’de Siber Güvenlik Çalışmalarının Yayıldığı Akademik Departmanlar

ABD siber güvenlik yayıldığı akademik departmanlar

Ponemon Enstitüsü tarafından ortaya konulan aynı çalışmada, aşağıda verilen oranlarda siber güvenlik çalışmalarının  derecelerine göre dağılımı bu alanda uzmanlaşmanın oransal olarak oldukça ilerlediğini göstermektedir. Yüksek Lisans ve Doktora derecelerinin artış içerisinde olduğunu ve uluslararası alanda bu çalışmaların bir eğilime dönüştüğünü vurgulamakta fayda vardır. ABD gibi ülkelerde teorik alana katkı sağlayan yaklaşımlar bu uzmanlık derecelerinin artmasıyla ciddi bir atılım gerçekleştirmiştir. Siber güvenlik ve interdisipliner çalışmaların buluştuğu noktalarda sertifika ve uzmanlık programları da hızla artış göstermektedir.

ABD Siber Güvenlik Alanında Verilen Uzmanlık Derecelerinin Dağılımı

ABD siber güvenlik alanında uzmanlık dereceleri dağılımı

AB ve NATO gibi örgütlerin de ajandalarında yer alan sertifika ve uzmanlık programları, siber güvenlik alanında sadece teknik konulara yönelmemektedir. Uluslararası ilişkiler alanında, siber alanda risk yönetimi ve karar alıcıların yönlendirilmesi anlamında yer alan uzmanlık programları dikkat çekici bir şekilde artış göstermektedir. Özellikle bölgesel düzeyde siber sorunların yer aldığı bu türden programlarda, uluslararası ilişkilerin temel disiplinel çerçevesinde yapılan çalışmalar, teorik alana da katkı sağlamaktadır.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu