Sektörel

Kaspersky siber güvenlik indeksini piyasaya sundu

Kaspersky Lab, internet kullanıcılarının karşılaştığı mevcut siber tehdit seviyelerini ölçmeyi hedefleyen bir global fihristi piyasaya sürüyor.

Dünya çapında çok sayıda internet kullanıcısının verilerini temel alan Kaspersky Cybersecurity Index, bu alanda yapılan ilk çalışmalardan biri olarak gösteriliyor.

Fihrist üç önemli göstergeden oluşuyor. Göstergeler altı ayda bir ölçülüyor ve ortalama internet kullanıcısının risk derecesini takip edebilmek için gereken bilgiyi sağlıyor:

Endişe Göstergesi siber saldırıların hedefinde olabileceğini düşünen insanların yüzdesini gösteriyor. Bu gösterge kullanıcılarının maruz kaldıkları tehlikeyi fark edebilme derecelerini ortaya koyuyor.

Etkilenme Göstergesi raporlama sürecinde kaç insanın siber saraç veya veri sızıntısı gibi siber saldırı kurbanı olduğunu belirliyor.

Korunma Göstergesi ise internete girmek için kullandıkları cihaza kaç insanın güvenlik çözümü yüklediğini gösteriyor. Bu, bilgisayar ve mobil cihazları da içeren, kullanılan tüm cihazlar için ortalama bir rakam.

İnternet kullanıcıları kendini tehdit altında hissediyor

Yüzde 21 – yüzde 29 -yüzde 60 olarak tanımlanan Cybersecurity Index, geçtiğimiz Ağustos ayında dünyada 21 ülkede gerçekleştirilmiş olan detaylı bir anketten derlendi. Veriye göre kullanıcıların yalnızca 5’te 1’i (yüzde 21) şu anda internette bir tehditle karşı karşıya olduğuna inanıyor. Aynı zamanda kullanıcıların neredeyse 3’te 1’i siber suçlara maruz kalmış; örneğin yüzde 8’inin hesapları çalınmış ve yüzde22’sinin cihazları kötü amaçlı yazılım saldırısına uğramış. Buna rağmen kullanıcıların yalnızca yüzde 60’ı internete girerken kullandıkları tüm cihazlara güvenlik çözümleri yüklemiş durumda. Fihristin gösterdiğine göre bugün çoğu kullanıcı siber tehditleri hafife alıyor. Bu tavır eninde sonunda kullanıcıların güvenliklerini etkiliyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu