Siber Güvenlik

Siyasetçiyi e-posta bombardımanına tutan kadın için 10 yıl hapis isteniyor!

Siyasetçiyi e-posta bombardımanına tutan kadın için 10 yıl hapis isteniyor!Avustralya’da bir kadın, milletvekili ofisine e-posta bombardımanı yaptığı iddiasıyla tutuklandı.

Ofise 24 saat içerisinde 32 bin e-posta yollayan kadın, çalışanların IT sistemlerini kullanmasını ve halkın ofisle iletişime geçmesini engelledi.

10 YIL HAPİS İSTEMİYLE YARGILANACAK

Avustralya Polisi, Sydney’de yaşayan bir kadını milletvekili ofisine bir gün içerisinde 32 bin e-posta yolladığı ve sistemleri kilitlediği gerekçesiyle tutukladı.

Emniyetten yapılan açıklamada “Şahıs, tutuklanana kadar 24 saat boyunca 32.397 e-posta göndermiş ve bunları göndermek için birden fazla alan adı kullanmış.” ifadeleri yer aldı.

Kadın, Ceza Kanunu Yasası’nın siber suçlar kapsamında bulunan elektronik iletişimin izinsiz olarak bozulması suçlamasından 10 yıl ile hapis istemiyle yargılanacak.

Söz konusu kişinin milletvekilliği ofisine bu kadar kısa bir süre içinde hangi yollarla çok sayıda e-posta gönderdiği konusunda ayrıntılı bilgi paylaşılmadı.

E-POSTA BOMBARDIMANI NEDİR? 

E-posta bombardımanı, saldırganların bir e-posta adresini binlerce e-posta ile adeta bombalayarak alıcının gelen kutusunu ya da posta sunucusunu alt üst ettiği bir çevrim içi saldırı türü olarak biliniyor. 

Tutuklanan kadınınsa müşterilerin bir hedefe farklı adreslerden çok sayıda e-posta göndermesine olanak tanıyan bir “e-posta bombardımanı” hizmeti kullandığı düşünülüyor.

Bu hizmetlerin birçoğu günümüzde kullanılan spam filtrelerini aşarak çalışanların gelen kutularını doldurabiliyor ve hedeflenen kuruluşun e-posta sunucusunu zor durumda bırakabiliyor.

E-posta bombalama hizmetleri genellikle dark web, yeraltı bilgisayar korsanlığı forumları ve onların pazar yerlerinde satılıyor.

E-posta ile oltalama saldırıları en fazla mali zararı veren siber suç türü

Bir alternatif olaraksa saldırgan, hedefin e-posta adresini birçok web sitesine otomatik olarak kaydeden ve daha sonra milletvekili ofisine kayıt onayları gönderen komut dosyaları kullanmış olabileceği düşünülüyor. Bu siteler yasal olduğundan, mesajları spam filtrelerini atlayabiliyor.

BU SALDIRILAR NASIL ENGELLENEBİLİR?

Ne yazık ki çok sayıda göndericiyi içeren bu saldırılar nedeniyle e-posta adreslerini engellemek veya mesajlarını spam olarak işaretlemek çok etkili bir savunma yöntemi değil.

Bu tür bir tehditle başa çıkmanın tek yolu, içerikteki anahtar kelimeler gibi belirli kıstaslara göre mesajları engelleyecek gelişmiş bir filtreleme aracı kullanmak.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu