Siber Saldırılar

E-posta ile oltalama saldırıları en fazla mali zararı veren siber suç türü

E-posta ile oltalama saldırıları en fazla mali zararı veren siber suç türüBeverly Hills’de alışveriş çılgınlığı, Meksika’da lüks bir tatil, bir gecede 299,77 dolardan 1,4 milyon dolara fırlayan bir banka hesabı… Dışarıdan bakıldığında, Moe ve Kateryna Abourcheds büyük ikramiyeyi kazanmış gibi görünüyorlardı. Ancak durum göründüğü gibi değildi. 

Bir gizli servis ajanının federal mahkemede çıkarttığı bir arama emrine göre, Michigan’daki bir devlet okulu bölgesinin aylık sağlık sigortası ödemesinin Abourcheds’in sahip olduğu Kaliforniya’daki bir manikür salonunun banka hesabına bağlandığı ortaya çıktı.

Polise göre, bölge — ve vergi mükellefleri — Business Email Compromise (iş e-postası dolandırıcılığı) ya da kısaca BEC adı verilen çevrimiçi bir dolandırıcılığın kurbanı oldu. Çift, her türlü suçlamayı reddederken, herhangi bir cezaya da çarptırılmadı. 

BEC dolandırıcılığı, suçluların e-posta hesaplarına girdikleri, olmadıkları biri gibi davranarak kurbanları göndermemeleri gereken bir yere para aktarmaları için kandırdıkları bir suç türü. Bu suçlar, büyük fidye yazılımı saldırılarından çok daha az dikkat çekiyor, ancak FBI’a göre BEC dolandırıcılığı yıllardır ABD’deki en fazla maliyete sebep olan siber suç türü. BEC dolandırıcılıkları getirisi büyük riski düşük olması nedeniyle dünya çapında suçluları cezbetmekte. 

KOLLUK KUVVETLERİ YETERSİZ KALIYOR

Yakın zamanda BEC dolandırıcılığı kurbanı olan San Francisco merkezli kâr amacı gütmeyen bir kuruluşun müdürü Sherry Williams, “Kolluk kuvvetleri değil fakat dolandırıcılar son derece iyi organize edilmiş.” diyor.

FBI tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, ABD’de 2021’de BEC dolandırıcılığının yol açtığı zarar yaklaşık 2,4 milyar dolar. Bu, 2020’deki rakamlara kıyasla yüzde 33’lük bir artışa tekabül ediyor ve yedi yıl öncesine göre ise on kattan fazla bir artış demek.

Oltalama siber suçluların favorisi!

Uzmanlar, birçok kurbanın asla ortaya çıkmadığını ve FBI’ın rakamlarının durumun sadece küçük bir kısmını yansıttığını söylüyor.

Manikür salonu olayında polis 2,8 milyon doların çalındığını söyledi. Gizli Servis ajanı, yeminli ifadesinde, birinin okul bölgesinin insan kaynakları çalışanlarından birinin e-posta hesabına girdiğini ve söz konusu İK elemanı gibi davranarak finans departmanındaki bir meslektaşını sağlık sigortası ödemelerinin gönderildiği banka hesabını değiştirmeye ikna eden e-postalar gönderdiğini söyledi. E-postaların kısa ve son derece kibar olduğu gözlendi. 

E-POSTA HESAPLARINA GİRİP ÇALIŞANLARDAN ÖDEME BİLGİLERİNİ DEĞİŞTİRMELERİNİ İSTİYORLAR

Gizli servis elemanının yeminli ifadesine göre polis, parayı salonun Abourcheds’e ait banka hesabına kadar takip etti. Hırsızlık tespit edildikten sonra, Moe Abourched salonun bulunduğu Grand Rapids’teki bir polis ile temasa geçti ve “Dora” adlı Avrupalı bir kadın tarafından fonları kabul etmesi ve diğer hesaplara iletmesi için kandırıldığını iddia etti.

Gizli Servis ajanı, Abourched’in iddialarının yalan olduğunu ve bir Florida depolama şirketini hedef alan bir BEC dolandırıcılığından para aldıktan sonra polise benzer bir bahane sunduğunu söyledi.

Mahkeme kayıtlarına göre polis çifti gözetim altına aldı ve Ekim ayında dairelerine, ofislerine ve BMW’lerine el koydu. Polis, bu yılın başlarında çiftin telefon ve bilgisayarlarındaki verileri incelemek için daha fazla zamana ihtiyaç duyduklarını söyledi.

BEC dolandırıcıları, yasal iş e-posta hesaplarını hacklemek ve çalışanları havale göndermeleri veya yapmamaları gereken satın alımlar yapmaları için kandırmaya yönelik çeşitli teknikler kullanıyor. Hedeflenen kimlik avı e-postaları yaygın bir saldırı türü, ancak uzmanlar, dolandırıcıların bir şirkette yönetici gibi davranmak ve astlarını kandırarak para göndermeye ikna etmek için yapay zeka tarafından üretilen “deep fake” ses gibi yeni teknolojileri benimsemekte hızlı olduklarını söylüyor.

San Francisco’nun kâr amacı gütmeyen kuruluşun direktörü Williams’ın durumunda, hırsızlar kuruluşun muhasebecisinin e-posta hesabını hacklediler, daha sonra kendilerini uzun bir e-posta yazışmasına dahil etmek suretiyle bir hibe alıcısı için havale ödeme talimatlarını değiştirmelerini isteyen mesajlar gönderdiler ve bu yolla 650 bin dolar kazandılar. Olanları keşfettikten sonra Williams, kolluk kuvvetlerine yaptığı çağrıların cevapsız kaldığını söyledi. 

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINI BİLE KANDIRDILAR

En büyük 500 şirketin sıralandığı Fortune 500 listesinde şirketlerden küçük ölçekli şirketlere kadar hemen hemen her kuruluş BEC dolandırıcılığına karşı savunmasız. Mahkeme kayıtlarına göre, Dışişleri Bakanlığı bile Tunuslu çiftçilere yardım etmek amacıyla BEC dolandırıcılarına 200 bin dolardan fazla hibe parası göndermek için kandırıldı.

Adalet Bakanlığı, son yıllarda dünya çapında yüzlerce tutuklama kararı verdiği aylarca süren operasyonlar başlattı. FBI Suç, Siber, Müdahale ve Hizmetler Şubesi (CCRSB) İcra Direktörü Brian Turner, “Bu tür BEC olaylarına karışan suçlulara mesajımız açıktır: FBI’ın hafızası ve erişimi uzun ve geniş kapsamlıdır, nerede olursanız olun sizi takip edeceğiz. Ancak güvenlik uzmanları, tutuklama dalgasının çok az etkisi olduğunu söylüyor. 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu