Sektörel

6. Siber Güvenlik Eko Sisteminin Geliştirilmesi Zirvesi: Keepnet LABS’e ihracat ödülü

6. Siber Güvenlik Eko Sisteminin Geliştirilmesi Zirvesi: Keepnet LABS'e Siber Güvenlik Ürünü İhracat ÖdülüTürkiye Bilişim Derneği öncülüğünde, Bilişim Vadisi, Kaspersky ve Keepnet LABS sponsorluğunda yürütülen 6. Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi yerli ve millilik vurgusu ön plana çıktı. Etkinlikte Keepnet LABS’e siber güvenlik ihracat ödülü verildi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) ev sahipliğinde gerçekleştirilen zirvede, “Siber Güvenliğin Yeni Yüzyılında Politika ve Stratejiler” ve “Afet Döneminde Dijital Güvenlik Teknolojilerinin Önemi” adlı oturumlar düzenlendi.

Zirvede düzenlenen oturumlarda, devlet haberleşme alt yapı sistemlerine ve kritik alt yapılara yönelik siber saldırıların önemi vurgulandı.

Yeni Yüzyılda Türkiye’nin siber dayanıklılığının arttırılmasına yönelik politika, strateji ve eylem planlarının belirlenmesi ve uygulanmasına yönelik hususların tartışıldığı oturumda, “milli ve yerli” ürünlere dikkat çekildi.

Oturumda konuşan KVKK Veri Güvenliği ve Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanı Ersin Can, bilişimin mühendisler ve hukukçularla mesafe almasının önemine değindi.

Ersin Can, bireysel, kurumsal ve silsile yoluyla farkındalık konusunda adımlar atılması gerektiğini belirterek, Bilgi İletişim Rehberi kapsamında bilinçlenmenin gerekliliğini dile getirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma ve Haberleşme Uzmanı Dinçer Dikici ise ulusal ve uluslararası alanda ülkemizin marka haline gelmesi için yerli ve milli üretimin önemli olduğunun altını çizdi.

NATO, AB, BM, G20 gibi birçok uluslararası iş birliği içerisinde siber güvenlik konusundaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini bildiren Dinçer Dikici, Dünya Siber Güvenlik Endeksi’nde Türkiye’nin daha üst sıralara çıkması için çaba gösterdiklerini kaydetti.

Dikici, “Yeni nesil haberleşmede özellikle yapay zekayı pozitif kullanıp sisteme entegre edilmesi aynı zamanda yapay zekadan kaynaklanan tehditlerin de engellenecek şekilde gündemimizde tutmalıyız. Halen siber saldırılara yönelik müdahalede bulunan 2 bin 145 ekip var, 6 bin 800 uzmandan oluşuyor” diye konuştu.

GENÇLERE YAPAY ZEKA UYARISI

Ulak A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Aziz Sever, gündelik yaşamda artık 5G’nin kullanılmaya başlandığını, 6G’de ise mesafe alındığını belirterek, “Geldiğimiz nokta fena değil ancak yeterli de değil.” dedi.

Oturumu izleyen gençlere “yapay zekaya eğilin” tavsiyesinde bulunan Sever, “Biz Ulak olarak 6G ile ilgili 15 kişilik Ar-Ge kurduk. Sadece 6G ile ilgileniyorlar. Gençleri de buradan davet ediyorum. Doktora yapmak isteyen, kariyer yapmak isteyen varsa bizlere başvursun. Türkiye’nin yerli ve milli ürünlere ihtiyacı var. Ülkemizin dünyaya öncülük etmesini istiyorsak, farkımızı ortaya koymalıyız.” diye konuştu.

TÜRKSAT Kurumsal Bilgi ve Siber Güvenlik Yönetimi Direktörü Mehmet Ali Erkul ise her türlü kişisel verilerin ve istihbarat bilgilerinin dahi güvende olmadığını, riskleri bertaraf edecek tedbirlerin alınması gerektiğine dikkati çekti.

Erkul, kavram ve fikir üretilerek, bunların ürüne dönüştürülmesi gerektiğini, güvenlik risklerini bertaraf edecek uygulamaların geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

GENÇLERDEN KEEPNET LABS’A YOĞUN İLGİ

Zirve kapsamında ayrıca BTK Konferans salonunda spoNsor firmaların standları kuruldu. Standlarda yerini alan Keepnet LABS, ziyaretçilerine The Art of Human Hacking kitabını ücretsiz hediye etti.

Kitabın Yazarı Dr. Erdal Özkaya, Keepnet LABS’ın standına gelerek gençlere hediye edilen kitapları imzaladı.Yoğun bir ilgiyle karşılaşan Özkaya, gençlerle sohbet edip fotoğraf çektirdi.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu