Siber Güvenlik

Siber suçlulara karşı acımasız cezalar mı geliyor?

Amerika’da hükümet ve özel şirketler, bilgisayar korsanlarına ve siber saldırılara karşı mücadelede yeni yöntemler ortaya koymaya çalışırken bazıları da siber suçlulara karşı acımaz davranılması çağrısında bulunuyor.

Okumadan geçmeyin>> Obama, siber güvenlik için 14 milyar $ istedi

2009’un Şubat ayından  2011 Temmuz’una kadar süren bir siber saldırı, bu çağrılara zemin teşkil etmiş durumda. Hollanda’da yaşayan Quoc Nguyen ve Giang Hoang Vu adlı 2 Vietnamlı, Amerika’da e-posta üzerinden pazarlama yapan en az 8 şirketin bilgisayarlarını ele geçirmiş ve bununla da yetinmeyip adresteki kişi ve kurumlara başka şirketlerin pazarlamalarını yapmaya başlamışlardı.

çinli

ABD Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına göre, şüpheliler bu strateji sayesinde 2 milyon dolarlık bir kazanç da elde etmişti. Takvimler 2012’in Ağustos ayını gösterdiğinde ise Amerikan yönetimi, Hollandalı makamlarla işbirliği yaparak zanlıları yakalamıştı.

Zanlılardan Giang, 2012’de başlayan sürecin ardından Mart 2014’te ABD’ye iade edilmişti. Suçlamaları kabul eden Giang’ın alacağı ceza 21 Nisan 2015’te netleşecek. Vietnamlı kafadarlara yardım eden Kanada’da yaşayan David-Manuel Santos Da Silva da 12 Şubat 2015’te yakalanırken Quec hala kayıplarda.

Amerikan Federal Büro’dan Britt Johnson, büyük çaplı ve karmaşık siber saldırıların ülkedeki şirketler ve emniyet birimlerinin işlerini zorlaştırdığına dikkat çekti. Johnson, bu davada görüldüğü gibi zanlıların suçlanması, yakalanması ve iade edilmesinin yıllar aldığına dikkat çekti.

Bi bakmakta fayda var>> ABD Sony saldırısı ile siber alanda ilk yenilgisini aldı

Imperva adlı güvenlik şirketinden Amichai Shulman, bu sürecin emniyet birimlerinin zanlıları ortaya çıkarabildiğini gösterdiğini belirterek bu birimlerin neden sadece büyük olaylarda hareket ettiğini de sorguladı. Shulman, “Büyük olaylar da olduğu gibi küçük çaplı korsanlıklarda da harekete geçilse bu saldırılar zaman içinde ciddi bir şekilde azalır aslında,” ifadelerini kullandı.

Eset’ten güvenlik uzmanı Mark James, bu davanın başarılı bir şekilde tamamlanmasının bilgisayar korsanlarına karşı savaşın her zaman yenilgi ile bitmediğini de kanıtlayacağını belirtti.

İlgili haber>> Sam Amca siber güvenlik uzmanı arıyor

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu