ABDKüresel

Sam Amca, siber güvenlik uzmanı peşinde

Amerika Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Savunma Bakanlığı gibi güvenlik kurumları, daha fazla siber güvenlik uzmanını işe almayı planlıyor. Mesela FBI, 2016 yılına kadar bin ajan ve bin tane de siber güvenlik analistini işe almayı planlarken Savunma Bakanlığı da 4 bin siber güvenlik uzmanını kadrosuna katmayı planlıyor.

 

Amerikan yönetimi, siber suçlarla mücadelenin cezbediciliği ve vatanseverlik gibi mesajlarla bilişim uzmanlarının aklını çelmeye çalışıyor. FBI’ın internet sitesindeki işe alım ilanında, büronun öncelikli listesinde bilişim uzmanlarının olduğu belirtilerek, “FBI’ın siber takımına dahil olun ve işinizin en iyisi olun.” deniliyor. FBI’ın YouTube kanalında yayımlanan videoda konuşan üst düzey yetkili Robert Anderson, “Bize katılmak isteyenlere yönelik önerebileceğimiz en önemli şey, üstlendiğimiz görev ve araştırmaların derinliğidir.” diyor.

 

Anderson sözlerini şöyle sürdürüyor: “Sanal alem, hayatımızın her yönüne sızmış durumda. Terörle mücadeleden tutun kriminal araştırmalara kadar ya da klasik siber saldırılar… Bu yüzden bilişimcilerin kurumumuza katılması çok önemli.”

 

Bilişim uzmanlarına ihtiyaç bu kadar büyük olmasına rağmen Amerikan kurumlarının önündeki en büyük engel, adaylar için aranan zorlu koşullar. Mesela Amerikan vatandaşlığı gibi. Haberi yayımlanan site, bu şartlar için “korkutucu” ifadesini kullanıyor. Aranan şartların arasında son üç yıldır marihuana kullanmamak da var. FBI Direktörü James Comey, bunun işe alımlarda önemli bir zorluk oluşturduğuna dikkat çekiyor.

 

Bu zorlu şartlar karşısında devletler, siber güvenlik uzmanı yetiştirme işini gençlere kadar indirmiş durumda. Mesela İngiltere, okullardaki eğitim programına siber güvenlik dersleri ekledi. ABD hükümeti de “Siber Müzrefe” programına tam burs vererek yetişmiş eleman kadrosu oluşturmaya çalışıyor.

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Gerçekten çok zor şartlarmış, 3 yıl marihuana el sürmeyeceksin, ben o 3 yılın sonunda zaten evliya olurum, saldırıları felan ta burdan hisseder engellerim 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu