ABDSiber GüvenlikUluslararası İlişkiler

“Sony saldırısı ile ABD ilk siber yenilgisini aldı”

Konusu Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a suikast girişimi olan komedi filminin gelen tehditler ve siber saldırılar sonucu Sony tarafından gösterimden kaldırılması Beyaz Saray tarafından “Gerekli yanıt verilecek” şeklinde yorumlandı. Washington saldırıların doğrudan Kuzey Kore tarafından yapıldığını söylüyor.

Röportaj (The Interview) filmi Kuzey Kore’de büyük öfkeyle karşılanmıştı.

Hemen ardından Sony yoğun siber saldırılara maruz kalmış ve şirketin bilgisayarlarından aralarında çekimine başlanmamış film senaryoları dahil pekçok gizli belge sızdırılmıştı.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, Sony ile sürekli temas halinde olduklarını ve gerekli adımların atılacağını söylerken, “Bunlar oldukça gelişmiş saldırılar” yorumunu yaptı.

ABD Federal Araştırma Bürosu FBI ile Adalet Bakanlığı’nın konu hakkında soruşturma başlattığını söyleyen Earnest, “Şu aşamada sorumluların kim olduğunu söylememiz doğru olmaz” dedi.

Daha önce Reuters haber ajansı ABD’li yetkililere dayandırdığı bir haberde saldırıların Kuzey Kore’den geldiğinin tespit edildiğini yazmıştı.

ABD Temsilciler Meclisi’nin eski başkanı Newt Gindrich, Sony’nin kararı ile ABD’nin ilk siber savaş yenilgisini aldığını söyledi.

Hollywood’un bazı önemli isimleri de Sony’nin kararını “korkaklık” olarak değerlendirdi. Komedyen David Williams, Twitter hesabından kararı şu sözlerle eleştirdi:

“Bugün Sony Pictures’ın, kendi halkını öldüren zalim bir diktatörün baskılarına boyun eğdiği, üzücü bir gün.”

Bir diğer ünlü komedyen Ben Stiller da bu durumu “ifade özgürlüğüne bir tehdit” olarak yorumladı.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu