Siber Güvenlik

Siber güvenlik firması Acronis’in kurucusu: Kendi elektrikli süpürgemden korkuyorum! 

Siber güvenlik firması Acronis'in kurucusu: Kendi elektrikli süpürgemden korkuyorum! Akıllı cihazların gelişimindeki önü alınmaz hız korkutucu hale gelebilir mi? Siber güvenlik firması Acronis’in kurucusu Serg Bell’e göre şimdiden geldi bile. Bell, geçtiğimiz hafta Singapur’da yayınlanan The Register gazetesine yaptığı açıklamada, kendi elektrikli süpürgesinden korktuklarını söyledi.

Elektrikli süpürgenin internete bağlı olduğunu, muhtemelen bir kamera, mikrofon ve dairenizin bir haritasına sahip olduğunu vurgulayan Bell sözlerine şöyle devam etti: “Elektrikli süpürge bu şekilde -güya- sizin yararınıza olacak şekilde tüm verileri toplayabiliyor. Ancak bu verilerin tam olarak nasıl kullanıldığını ve nihayetinde neler yapabileceğini bilmenin hiçbir yolu yok” 

Siber güvenlik firmasının eski CEO’su, “Bunu düşünmek zorunda değilsiniz, ancak bu potansiyel olarak önemli bir güvenlik ve gizlilik riski.” dedi.

Fidye yazılım saldırısına uğrayan kahve makinesi, evet, doğru okudunuz! 

Bell’e göre, akıllı cihazların aniden artması söz konusu olduğunda, insanların güvenlikleri, mahremiyetleri ve emniyetleri konusunda genel bir farkındalık eksikliği bulunuyor. 

Veri dünyasında, bilgisayar dünyasında ve bilgi dünyasında yaşananlar çok fazla hızlı değişimin olmasından kaynaklanıyor. Ve bu değişikliklerden biri, cihazların her yıl, her ay katlanarak daha akıllı olması ve bu değişimin katlanarak artması. İşin kötüsü bu cihazlara her geçen gün daha fazla bağımlı hale geliyoruz.

EVDEKİ AKILLI CİHAZLAR SAHTE BİR GÜVENLİK HİSSİNE YÖNLENDİRİYOR

Bell, Singapur’un merkezi iş bölgesindeki yüksek katlı ofisinde televizyondan telefona ve saate kadar odadaki tüm akıllı cihazları işaret ederek şunları söylüyor:  “Bu cihazlar genellikle evlerde bulunduğu için, insanlar bu cihazlara kayıtsız kalıyor ve sahte bir güvenlik hissine kapılıyor. Daha da kötüsü, insanlık onlarsız toplumda işlev göremeyecek bir noktaya doğru gidiyor.”

Makine zekasının yetenek ve erişilebilirlik açısından daha da hızlanmasının beklendiğini ön gören Bell, metaverse yutturmacasının da abartılı olabileceğini düşünüyor, çünkü zaten içindeyiz ve bundan “bedenin altıncı hissi” olarak bahsediyor. “Dijital olarak bağlı olduğumuz için Metaverse’de yaşıyoruz.” diyen Bell, dijital sandalyelerde oturan avatarlarla temsil edilmenin henüz ana akım olmamasına rağmen, yakınlardaki bir binada alışveriş yapan nişanlısını ya da İsviçre’deki kızını anında arayabildiğine dikkat çekti.

Bell, 2021 yılında Acronis’teki CEO’luk görevini bıraktı ve şu anda şirketin baş araştırma sorumlusu ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor ve vizyon, strateji ve yönetim kurulunu denetliyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu